ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДОГОВІР МИРНИЙ МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ СРР І ЛИТОВСЬКОЮ ДЕМОКРАТИЧНОЮ РЕСПУБЛІКОЮ 1921

  Бібліографічне посилання: Павленко В.В. ДОГОВІР МИРНИЙ МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ СРР І ЛИТОВСЬКОЮ ДЕМОКРАТИЧНОЮ РЕСПУБЛІКОЮ 1921 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Dogovir_myrny_USRR_i_Lytov_resp (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДОГОВІР МИРНИЙ МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ СРР І ЛИТОВСЬКОЮ ДЕМОКРАТИЧНОЮ РЕСПУБЛІКОЮ 1921

ДОГОВІР МИРНИЙ МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ СРР І ЛИТОВСЬКОЮ ДЕМОКРАТИЧНОЮ РЕСПУБЛІКОЮ 1921. Підписаний 14 лют. 1921 у Москві уповноваженими уряду УСРР Ф.Коном, Ю.Коцюбинським та уповноваженими уряду Литов. Демократ. Республіки (ЛДР) Ю.Балтрушайтісом, Й.Ванагасом-Сімонайтісом, Р.Йоделісом, К.Свіласом. Укладання договору стало можливим після утворення влітку 1919 незалежної ЛДР, що сталося внаслідок розпаду Російської імперії та повалення в Литві влади більшовиків за допомогою польс. військ (груд. 1918 – літо 1919). Договору 1921 передував мирний договір між РСФРР і ЛДР від 12 лип. 1920, за яким РНК РСФРР визнала м. Вільнюс і Вільнюський край невід'ємною ч. ЛДР. Проте вже у жовт. 1920 шляхом військ. інтервенції ця тер. була приєднана до Польщі. Небезпека подальшого поневолення Польщею Литви спонукала останню зафіксувати існуючі на той час держ. кордони, уклавши мирні договори з ін. д-вами.

Мирний договір з УСРР був вигідним і для РСФРР, оскільки певною мірою ставив бар'єр можливій сх. експансії Польщі, яка прагнула відновити кордони Речі Посполитої 1772. Мирний договір визнав держ. самостійність УСРР і ЛДР у межах існуючих на той час кордонів, узгоджених із д-вами-сусідами. Договірні сторони зобов'язувалися заборонити перебування на своїй тер. ворожих ін. стороні військ. політ. угруповань та здійснювати перевезення їх через свої порти, надати право оптації литовцям в Україні й українцям у Литві, повернути на батьківщину біженців Першої світової війни та майно, вивезене під час війни з Литви в Україну, обопільно амністувати громадян та оптантів кожної зі сторін. УСРР і ЛДР погодилися укласти після ратифікації осн. договору торг. і транзитний договори та поштово-телеграфну конвенцію, встановити дипломатичні та консульські відносини, створити спец. спільну комісію для врегулювання окремих питань.

дата публікації: 2004 р.

Література:
  1. Українська РСР на міжнародній арені. Збірник документів (1917–1923 рр.). К., 1966.

Посилання:
  • БІЛЬШОВИКИ
  • КОН ФЕЛІКС ЯНОВИЧ
  • КОЦЮБИНСЬКИЙ ЮРІЙ МИХАЙЛОВИЧ
  • МОСКВА
  • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
  • РІЧ ПОСПОЛИТА
  • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
  • ВІЛЬНЮС

  • Пов'язані терміни:
  • ДИПЛОМАТІЯ УКРАЇНСЬКОЇ СРР 1920–1922
  • КОН ФЕЛІКС ЯНОВИЧ
  • НАРОДНИЙ КОМІСАРІАТ ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УСРР


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)