ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МАНЬКОВСЬКИЙ ПЙОТР-ЯН

  Бібліографічне посилання: Рубльова Н.С. МАНЬКОВСЬКИЙ Пйотр-Ян [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Mankovsky_P_Yan (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МАНЬКОВСЬКИЙ ПЙОТР-ЯН

МАНЬКОВСЬКИЙ Пйотр-Ян (01.11.1866–08.04.1933) – церк. діяч, римо-катол. архієпископ (1926), публіцист. Н. в с. Саїнка (нині село Чернівецького р-ну Він. обл.) в маєтку своїх батьків – Валерія і Теклі Маньковських, які належали до родовитої польс. знаті. З 1872 мешкав у Німеччині, куди після смерті батька переїхала родина. Виховувався в аристократичному оточенні, шкільні предмети і кілька іноз. мов освоїв за допомогою домашніх учителів. З 1881 навчався в реальній г-зії м. Дрезден (Німеччина), де 1885 отримав атестат про середню освіту. Тоді ж, прагнучи здобути фахові знання з ведення сільс. госп-ва, став студентом агрономічного ін-ту при філос. ф-ті Бреславського ун-ту (нині Вроцлавський ун-т). Здобувши диплом (1888), повернувся в Україну й замешкав у маєтку Романки Могилівського пов. Подільської губ., який дістався йому в спадок. Після кількох років господарювання переконався, що його покликанням є праця священнослужителя, і в 30-річному віці вступив до Житомир. римо-катол. духовної семінарії. Прийнявши після закінчення цього навч. закладу духовний сан (1899), працював вікарним священиком Житомир. римо-катол. кафедрального собору. 1902–11 перебував на престижній посаді настоятеля парафії м. Кам'янець-Подільськ (нині м. Кам'янець-Подільський). Не лише католицьке, але й польс. нац. спрямування душпастирської, громадської і харитативної (доброчинницької) діяльності М. викликало невдоволення царських властей, унаслідок чого його було усунуто з парафії і переведено до Житомира на посаду помічника секретаря єпархіального управління (курії). Початок Першої світової війни, який застав М. на відпочинку в Швейцарії, призвів до великих змін у його житті. Вирішивши не повертатися до Росії, він замешкав у м. Краків. З 1917 виконуючи обов'язки генерального вікарія зайнятої австро-нім. військами частини Луцько-Житомир. римо-катол. єпархії (дієцезії), часто відвідував парафії Волині. 24 вересня 1918 номінований єпископом відродженої Кам'янецької римо-катол. єпархії, до кер-ва якою приступив 8 грудня 1919, коли в м. Кам'янець-Подільськ перебували війська Ю.-К.Пілсудського. 5 липня 1920 перед наступом Червоної армії (див. Радянська армія) виїхав до Польщі, щоб уникнути переслідувань з боку рад. властей. Втративши після закінчення польсько-рад. війни можливість безпосереднього кер-ва дієцезією, поклав ці обов'язки на ген. вікарія, який залишився по рад. бік кордону. Оселившись у м. Бучач (1920–24) і не втрачаючи сподівань на повернення до Кам'янця-Подільського, заснував малу духовну семінарію, налагодив роботу курії, видавав "Wiadomości Diecezjalne Kamienieckie". Брав участь у підготовці конкордату між Польщею та Ватиканом, після укладення якого на вимогу Апостольської столиці зрікся від кер-ва Кам'янецькою єпархією (1926). Діставши титул архієпископа, оселився у м. Володимир-Волинськ (нині м. Володимир-Волинський).

П. у м. Львів. Похований у кафедральному соборі м. Луцьк. Був автором низки праць з теології. Залишив спогади (видані у Варшаві, Польща 2002), в яких висвітлив обставини свого приватного життя, діяльність Римо-катол. церкви, подав бачення українсько-польс. міжнац. відносин, суспільно-політ. процесів, які відбувалися в Україні в кінці 19 – на поч. 20 ст., враження від зустрічей з А.Шептицьким, С.Петлюрою, І.Огієнком.

дата публікації: 2009 р.

Література:
  1. Dzwonkowski R. Losy duchowieństwa katolickiego w ZSRR 1917–1939: Martyrologium. Lublin, 1998
  2. Prokop K.R. Biskupi kamienieccy od średniowiecza do współczesności. Biały Dunajec – Ostróg, 2007.

Посилання:
  • БУЧАЧ
  • КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ
  • КОНКОРДАТ
  • КРАКІВ
  • ЛУЦЬК
  • ЛЬВІВ
  • ОГІЄНКО ІВАН ІВАНОВИЧ
  • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
  • ПЕТЛЮРА СИМОН ВАСИЛЬОВИЧ
  • ПІЛСУДСЬКИЙ ЮЗЕФ-КЛЕМЕНС
  • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
  • ШЕПТИЦЬКИЙ АНДРЕЙ
  • ВАТИКАН
  • ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ
  • ВОЛИНЬ
  • ЖИТОМИР


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)