ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МОЛЧЕНСЬКИЙ МОНАСТИР

  Бібліографічне посилання: Черняков І.Т. МОЛЧЕНСЬКИЙ МОНАСТИР [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Molchenskyj_monastyr (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

МОЛЧЕНСЬКИЙ МОНАСТИР

МОЛЧЕНСЬКИЙ МОНАСТИР, Молченський Печерський Різдва Пресвятої Богородиці монастир – правосл. монастир. Знаходиться на пд.-сх. околиці м. Путивль. 1602–03 ченці Молченської пyстині, яку знищили татари, перейшли в міський чол. монастир, взявши з собою чудотворну Молченську ікону Пресвятої Богородиці. Ця подія й поклала початок заснуванню М.м.

Згодом М.м. був перетворений на монастир-фортецю з цегляними оборонними стінами та 5-ма баштами, що входив у заг. систему оборонних споруд Путивля.

Історія монастиря тісно пов'язана з подіями Смутного часу. З листопада 1604 до травня 1605 М.м. був резиденцією Лжедмитрія І. Від того часу в М.м. зберігалися деякі речі, пов'язані з його перебуванням у монастирі (крісло Лжедмитрія I, дерев'яна скульптура "Христос у в'язниці", деякі реліг. книжки; нині знаходяться в Путивльському краєзнавчому музеї).

У побудованих у М.м. храмах – головному – соборі Різдва Пресвятої Богородиці, дзвіниці та церкві Різдва Іоанна Предтечі та ін. органічно поєднані стилі московсько-візант. та укр. арх-ри кінця 16 – поч. 17 ст.

На кінець 17 ст. Путивль утратив значення порубіжної фортеці, місто занепало, також занепав і монастир. 1822 це був чол. монастир 3-го розряду. У 1830-х рр. М.м. було перебудовано. Під час Першої світової війни з 1915 в монастирі діяла їдальня для бідних, був відкритий притулок для дітей-сиріт.

У 1920-х рр. М.м. закрили. Його будівлі використовувалися під госп. потреби.

З 11 жовтня 1991 реліг. діяльність М.м. відновлена. Монастир відродився спочатку як чоловічий, з 1997 як жіночий – Свято-Різдва Богородиці Молченський жін. монастир, перебуває у юрисдикції УПЦ МП. З відродженням реліг. життя розгорнулася повномасштабна реконструкція всього монастирського комплексу.

дата публікації: 2010 р.

Література:
  1. Вечерский В. Крепость-монастырь в Путивле: история и современность. "Строительство и архитектура", 1985, № 1.

Посилання:
  • ЛЖЕДМИТРІЙ I
  • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
  • ПУТИВЛЬ
  • СМУТНИЙ ЧАС (ХVІ-ХVІІ СТ.)

  • Пов'язані терміни:
  • ПУТИВЛЬ
  • СОФРОНІЇВСЬКИЙ МОНАСТИР, СОФРОНІЄВО-МОЛЧЕНСЬКА ПЕЧЕРСЬКА ПУСТИНЬ РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ
  • СУМСЬКА ОБЛАСТЬ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)