ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ

  Бібліографічне посилання: Федорова Л.Д. НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Natsionalnyj_medytsyny (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ. Міститься в будинку колиш. Анатомічного театру Ун-ту св. Володимира (вул. Б.Хмельницького, 37) – пам'ятці арх-ри, спорудженої 1853 за проектом архіт. А.Беретті (див. Беретті). Початок музею покладено 1965, коли за наказом Мін-ва охорони здоров'я УРСР при Київ. мед. ін-ті засновано Музей історії медицини УРСР, що створювався на громад. засадах від 1962. У липні 1973 відкрито першу залу музею, 1982 – повну експозицію. За постановою РМ УРСР від 28 серпня 1989 перетворений на Центр. музей медицини УРСР (від 1991 – України). Указом Президента України від 15 лютого 1999 музею присвоєно статус національного. Підпорядкований Мін-ву охорони здоров'я України. Вивчає та популяризує історію розвитку укр. медицини від найдавніших часів до сьогодення. У музеї створено 6 тематичних інтер'єрів з багатофігурними композиціями, що висвітлюють осн. істор. етапи й події в розвитку медицини: лазню часів Київської Русі, аптеку кінця 18 – поч. 19 ст. в м. Стрий, земського лікаря в хаті селянина-бідняка, операційну мед. ф-ту ун-ту з портретними постатями хірургів В.Караваєва і М.Пирогова; прийом хворої засновником терапевтичної школи В.Образцовим; кабінет акад. Д.Заболотного. Важливу роль в експозиції відіграють діорами, які висвітлюють мед. допомогу у військах Б.Хмельницького (Корсунська битва 1648), під час оборони Севастополя в ході Кримської війни 1853–1856, у період Другої світової війни (на прикладі Києва); муз. і текстовий супровід, показ документальної кінохроніки та ін. тех. засоби, зокрема оригінальна електронно-мех. система, яка дає змогу під час екскурсій змінювати тематику й арх-ру експозиції. 1983 колектив авторів експозиції був удостоєний Держ. премії УРСР в галузі науки і техніки.

Музейне зібрання налічує понад 15,5 тис. одиниць зберігання. В їх числі – персональні фонди вчених та лікарів-медиків України, документи, фотографії, книги, предмети мед. призначення, знаки й медалі тощо. Музей є науково-методичним центром у галузі мед. музеєзнавства, базою з вивчення історії медицини для Нац. мед. ун-ту ім. О.Богомольця і Київ. ін-ту вдосконалення лікарів. У ньому сформована спец. б-ка. Від 1984 – почесний член Європ. асоціації музеїв історії мед. наук, з 1995 видає історико-мед. ж. "Агапіт". Засновник і перший директор – заслужений діяч науки України, проф. О.Грандо.

дата публікації: 2010 р.

Література:
  1. Тимошенко В. В історію медицини. "Наука і суспільство", 1983, № 7
  2. Грандо А. и др. Музей медицины Украинской ССР. К., 1984
  3. Грандо А. Медицина в зеркале истории: О музее медицины Украинской ССР. К., 1990
  4. Його ж. Глазами художников (медицина в изобразительном искусстве). К., 1994
  5. Центральний музей медицини України. К., 1996
  6. Україна: скарби музеїв і заповідників: Путівник. К., 1997
  7. Національний музей медицини України. Web: http://histomed.kiev.ua.

Посилання:
  • БЕРЕТТІ ВІНЧЕНЦО ТА АЛЕССАНДРО
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ БОГДАН
  • КОРСУНСЬКА БИТВА 1648
  • КРИМСЬКА ВІЙНА 1853–1856, СХІДНА ВІЙНА 1853–1856
  • КИЇВ
  • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
  • ПИРОГОВ МИКОЛА ІВАНОВИЧ
  • СЕВАСТОПОЛЬ, МІСТО АРК
  • СТРИЙ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
  • ЗАБОЛОТНИЙ ДАНИЛО КИРИЛОВИЧ

  • Пов'язані терміни:
  • ІНСТИТУЦІЇ ПАМ’ЯТІ: АРХІВИ, БІБЛІОТЕКИ, МУЗЕЇ ТА КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІ ЗАПОВІДНИКИ
  • МУЗЕЙНА СПРАВА В УКРАЇНІ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)