ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НЕПРИЦЬКИЙ-ГРАНОВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР

  Бібліографічне посилання: Саранча Г.В. НЕПРИЦЬКИЙ-ГРАНОВСЬКИЙ Олександр [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=NeprotskyjHranovskyj_Oleksandr (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НЕПРИЦЬКИЙ-ГРАНОВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР

НЕПРИЦЬКИЙ-ГРАНОВСЬКИЙ Олександр (04.11.1887–04.11. 1976) – науковець, поет, громад. і політ. діяч. Д-р філософії в галузі біологічних наук (1925). Дійсний член Української вільної академії наук, Наукового товариства імені Шевченка. Н. в c. Бережці Кременецької округи на Волині в родині сільс. коваля. Освіту здобував у с.-г. школі в м. Білокриниця (1900–05), Київ. комерційному ін-ті, Держ. с.-г. коледжі шт. Колорадо (Форт Коллінс, США), ун-ті Сорбона, Ін-ті Пастера (Париж, Франція). Від 1907 жив у Києві і працював у вид-ві "Южнорусское издательство". Друкує перші поетичні твори у виданнях "Рідний край", "Українська хата", "Село", "Рада". 1910–14 виходять збірки поезій "Намисто сліз", "Пелюстки надії", "Акорди". Від 1908 працював у редколегії видання "Українська хата". Активний член т-ва "Просвіта". Від 1908 – член Революційної української партії. Через революц. погляди та громад. діяльність переслідувався поліцією, переховувався. 1912 змушений покинути Київ, нелегально перетнувши кордон, став одним із перших укр. політ. емігрантів. 1913 прибув до Нью-Йорка. 1913–15 працював секретарем осередку т-ва "Просвіта" в м. Чикаго. Від 1914 – член Українського народного союзу. Працював робітником на фермах, робітником у золотоносних копальнях. 1918 записався добровольцем в армію США і відбув до Бордо (Франція). 1918–19 перебував у Парижі. У липні 1919 вернувся до США. 1920 працював інструктором-викладачем з етимології в Ун-ті шт. Вісконсин (м. Медісон). В ун-ті почав читати новий для того часу навч. курс "Перенесення рослинних хвороб комахами". 1925 отримав звання д-ра філософії в галузі біологічних наук. Н.-Г. став першим українцем у США, що отримав ступінь д-ра наук і звання професора. Від 1920-х рр. – дійсний член Амер. т-ва ентомологів, Вашингтонського ентомологічного т-ва, Амер. т-ва екологів, Королів. ентомологічного т-ва (Лондон), Міжнар. академії наук (Париж) та ін. З 1935 по 1942 був директором Держ. біологічної станції в Держ. заповідникові Ітаска Парк. Від 1930 працював в Ун-ті шт. Міннесота (м. Сен-Пол).

У 1930-ті рр. став активним членом Організації державного відродження України (ОДВУ). Від 1936 очолював ОДВУ. 1945 був офіц. делегатом від укр. спільноти на 1-й конференції ООН у м. Сан-Франциско. 1946 увійшов до складу політ. ради Українського конгресового комітету Америки. 1948 відвідав табори для переміщених осіб у Європі. Активно допомагав українцям у справах еміграції з Європи до США. Від 1956 – член і віце-президент Визвол. к-ту поневолених націй. Активний громад. і політ. діяч у житті укр. діаспори, організатор й учасник численних заходів укр. спільноти в штатах Міннесота, Вісконсин, Пн. Дакота. Був активним членом Респ. партії США. Займав посаду голови К-ту національностей шт. Міннесота від Респ. партії. Під час відзначення 25-річчя заснування ОДВУ Н.-Г. отримав листа із високою оцінкою його громадсько-політ. діяльності від президента США Д.Ейзенхауера. Із 80-літнім ювілеєм Н-Г. привітав президент США Р.Ніксон.

Автор понад 100 наук. праць.

Відзначений почесними нагородами, грамотами, подяками.

П. у м. Сен-Пол (шт. Міннесота, США).

дата публікації: 2010 р.

Література:
  1. Черняхівський Г. Олександр Неприцький-Грановський. Життя і творчість. Тернопіль, 1996
  2. Архів, рукописи творів та статей, кореспонденція О. Неприцького-Грановського, –Immigration History Research Center. – Hranovsky. Box 1–8. (Центр Дослідження Історії Еміграції, м. Міннеаполіс, Міннесота, США)
  3. Документи про діяльність членів Організації Державного Відродження України. – Ukrainian National Museum in Chicago (Український Національний Музей м. Чикаго, Іллінойс, США). Box 29 (34). Folders 1–5.

Посилання:
  • КИЇВ
  • НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ІМ. ШЕВЧЕНКА У ЛЬВОВІ
  • ОРГАНІЗАЦІЯ ДЕРЖАВНОГО ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНИ
  • РАДА
  • РЕВОЛЮЦІЙНА УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ
  • РІДНИЙ КРАЙ
  • СЕЛО ГАЗЕТА
  • УКРАЇНСЬКА ХАТА
  • УКРАЇНСЬКА ВІЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК
  • УКРАЇНСЬКИЙ КОНГРЕСОВИЙ КОМІТЕТ АМЕРИКИ
  • УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ СОЮЗ (УНС)
  • ВОЛИНЬ

  • Пов'язані терміни:
  • ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)