ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НОВА КАХОВКА

  Бібліографічне посилання: Водотика Т.С. НОВА КАХОВКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Nova_Kakhovka_mst (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НОВА КАХОВКА

НОВА КАХОВКА – місто обласного підпорядкування Херсонської області. Н.К., у свою чергу, підпорядковуються місто Таврійськ, смт Дніпряни та ще 8 населених пунктів.

Місто засноване згідно з рішенням про спорудження Каховської ГЕС (Постанова РМ СРСР від 20 вересня 1950 про буд-во Каховської ГЕС, греблі, шлюзу, Північнокрим. каналу, водосховища і нового міста). Буд-во розпочалося наприкінці 1950 на місці с-ща Ключове. Місто призначалося для будівельників, інженерів, геологів, ін. персоналу спершу буд-ва, а надалі – й самої ГЕС та супутніх підпр-в (електромашинобудівний з-д, підпр-ва буд. та харчової галузей).

Каховська ГЕС є останньою ступінню каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі.

Її спорудження мало на меті отримання дешевої електроенергії для важкої пром-сті Придніпров'я, Донбасу та Криму, водних ресурсів для зрошення земель, створення глибоководного шляху від Чорного моря по Дніпру.

Н.К. споруджувалася за спільним проектом харків. відділення "Міськбудпроекту", Академії арх-ри УРСР та управління "Дніпробуд". Керував процесом буд-ва архіт. А.Маторін.

28 лютого 1952 місто перейменоване в Нову Каховку (рішенням Президії ВР УРСР). Назва походить від назви сусіднього (за 15 км) м. Каховка.

Під час спорудження ГЕС 1952–53 у Н.К. жив О.Довженко, який, під враженням буд-ва, написав кіносценарій "Поема про море". Від 1958 Н.К. – місто обласного підпорядкування.

У роки громадянської війни в Україні 1917–1921 територією сучасного міста пролягав Каховський плацдарм Перекопсько-Чонгарської операції 1920 (створений для наступу на Російську армію генерал-лейтенанта П.Врангеля і взяття Криму 1920). 1967 тут споруджено пам'ятний монумент на честь подій громадян. війни 1917–21 – "Легендарна тачанка".

Нині місто інтенсивно розвивається за рахунок ГЕС, підпр-в легкої, харчової, обробної, електромех. пром-сті. Н.К. має потужну спортивну базу, якою користувались Олімпійські чемпіони В.Борзов, С.Бебешко та ін.

Офіц. сайт міста: http://novakahovka.com.ua.

дата публікації: 2010 р.

Література:
  1. Вайнштейн С.М. Новая Каховка. К., 1957; Яценко А. Каховка, Каховка… Одеса, 1969
  2. Карта Новой Каховки. Web: http://ukrm

Посилання:
  • ДНІПРОБУД
  • ДОВЖЕНКО ОЛЕКСАНДР ПЕТРОВИЧ
  • ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В УКРАЇНІ 1917–1921
  • КАХОВКА
  • ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ
  • РОСІЙСЬКА АРМІЯ
  • ВРАНГЕЛЬ ПЕТРО МИКОЛАЙОВИЧ

  • Пов'язані терміни:
  • ДНІПРОБУД
  • ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ
  • НЕПОРОЖНІЙ ПЕТРО СТЕПАНОВИЧ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)