ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОТАМАНОВСЬКИЙ ВАЛЕНТИН ДМИТРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Кот С.І. ОТАМАНОВСЬКИЙ Валентин Дмитрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Otamanovskyj_V (останній перегляд: 28.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОТАМАНОВСЬКИЙ ВАЛЕНТИН ДМИТРОВИЧ

ОТАМАНОВСЬКИЙ Валентин Дмитрович (14.02.1893 – березень 1964) – громад., культ. і наук. діяч, організатор краєзнавчого руху. Н. в с. Яблунівка (нині Черкас. обл.) у сім'ї службовця цукроварні. Середню освіту отримав у Києво-Печерській г-зії. 1912 навч. в Київ. ун-ті, 1913–17 – на мех. відділенні Київ. політех. ін-ту. З вересня 1917 – на юрид. ф-ті Київ. ун-ту. Входив до складу Укр. студентської громади, очолював термінологічну комісію при гуртку "Натураліст". 1916 брав участь у виданні нелегальної газ. "Вільна думка". 1917 створив і очолював Братство самостійників, був членом Української Центральної Ради від Української партії соціалістів-революціонерів. Один з організаторів виступу полків ім. Б.Хмельницького та ім. П.Полуботка під гаслами проголошення незалежності України. Співробітничав із вид-вом "Вернигора", ж. "Шлях". 1918 у складі Студентського куреня брав участь у бою під Крутами проти більшовицьких військ. У травні 1918 емігрував до Австрії і вступив до Віденського ун-ту. Водночас працював відп. коректором вид-ва "Українська школа" при друкарні А.Гольцгаузена, де друкувалися шкільні підручники для України. Брав участь у виданні першої фіз. карти України (автор – С.Рудницький). У червні 1920 повернувся до Києва. Очолив Тимчасовий к-т з організації Центр. Подільської книгозбірні, згодом – зав. Він. філії Всенар. б-ки України при ВУАН, яка стала центром наук. та краєзнавчої роботи в краї. Організував при б-ці Кабінет виучування Поділля, музей друку, пункт астрономічних спостережень. Ініціатор видання та редактор 26-ти випусків "Енциклопедії Поділлєзнавства" (1924 –29), один з організаторів Він. округового краєзнавчого т-ва й Комісії для вивчення Вінниці та її околиць, Кам'янець-Подільського наукового товариства при ВУАН. Брав участь у роботі Комісії ВУАН для виучування історії західноруського та українського права та Науково-дослідної кафедри історії України при ВУАН. 1929 заарештований за сфальсифікованими звинуваченнями в причетності до "Спілки визволення України" і засуджений на 5 років ув'язнення, згодом висланий на 2 роки до Татарстану. 1936–58 працював викладачем у мед. вузах Казані, Краснодара, Сімферополя, Саратова. 1946 захистив канд. дис. із соціально-екон. історії Вінниці 14–18 ст. в Моск. ун-ті, 1956 – докторську дис. з історії міст Правобережної України серед. 17 – кінця 18 ст. в Ленінгр. ун-ті. З 1958 жив і працював у Харкові.

Автор праць із соціально-екон. історії України, історії права, історії медицини, методики організації краєзнавчої роботи та краєзнавчої бібліографії, досліджень історико-культ. спадщини України.

П. у м. Харків.

дата публікації: 2010 р.

Праці:
  1. Бібліографія краю (бібліографічний збірник), ч. 1. К., 1926
  2. Краєзнавство на Поділлі, найближчі його завдання та потреби й доля краєзнавчої праці Кабінета виучування Поділля. Вінниця, 1926
  3. Вінницька магдебургія в ХVI–ХVIII ст. Вінниця, 1927
  4. Вінниця та її минуле: Вінниця, її околиці та Вінницька округа. Вінниця, 1927
  5. Борьба медицины с религией в Древней Руси. М., 1964
  6. Вінниця: Історичний нарис. Вінниця, 1964.
Література:
  1. Кот С.І. Честі своєї не зрадив (В.Д. Отамановський). В кн.: Репресоване краєзнавство. К., 1991
  2. Поділля в працях дослідників і краєзнавців XIX–ХХ ст. Кам'янець-Подільський, 1993.

Посилання:
  • КАБІНЕТ ВИУЧУВАННЯ ПОДІЛЛЯ
  • КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКЕ НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ПРИ ВУАН
  • ХАРКІВ
  • КОМІСІЯ ВУАН ДЛЯ ВИУЧУВАННЯ ІСТОРІЇ ЗАХІДНОРУСЬКОГО ТА УКРАЇНСЬКОГО ПРАВА
  • КРАСНОДАР
  • КИЇВ
  • НАУКОВО-ДОСЛІДНА КАФЕДРА ІСТОРІЇ УКРАЇНИ У КИЄВІ ПРИ ВУАН
  • ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ПРАВОБЕРЕЖЖЯ
  • РУДНИЦЬКИЙ СТЕПАН ЛЬВОВИЧ
  • СІМФЕРОПОЛЬ
  • СПІЛКА ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ (СВУ)
  • УКРАЇНСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАДА (УЦР)
  • УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ СОЦІАЛІСТІВ-РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ (УПСР, УКРАЇНСЬКІ ЕСЕРИ)
  • ВІННИЦЯ

  • Пов'язані терміни:
  • КАБІНЕТ ВИУЧУВАННЯ ПОДІЛЛЯ
  • КОМІСІЯ ВУАН ДЛЯ ВИУЧУВАННЯ ІСТОРІЇ ЗАХІДНОРУСЬКОГО ТА УКРАЇНСЬКОГО ПРАВА
  • СПІЛКА ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ (СВУ)


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)