ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПЕРЕХРЕСТОВИ (ПЕРЕХРЕСТИ) ТА ПЕРЕХРЕСТОВИ-ОСИПОВИ (ПЕРЕКРЕСТОВИ-ОСИПОВИ)

  Бібліографічне посилання: Томазов В.В. ПЕРЕХРЕСТОВИ (Перехрести) та Перехрестови-Осипови (Перекрестови-Осипови) [Електронний ресурс] . URL: http://www.history.org.ua/?termin=Perekhresty_Osypovy_rid (останній перегляд: 29.03.2024)
ПЕРЕХРЕСТОВИ (ПЕРЕХРЕСТИ) ТА ПЕРЕХРЕСТОВИ-ОСИПОВИ (ПЕРЕКРЕСТОВИ-ОСИПОВИ)

ПЕРЕХРЕСТОВИ (Перехрести) та Перехрестови-Осипови (Перекрестови-Осипови) – козацько-старшинський, згодом – дворянський рід єврейс. походження, що йде від Івана Яковича Перехреста (середина – 2-га пол. 17 ст.), який виїхав із Правобережної України, оселився в Слобідській Україні та, імовірно, посідав уряд бромлянського сотника. Його син – Іван Іванович П. (р. н. невід. – п. 1721) – військовий діяч, стольник та охтирський полковник (1678, 1683–89, 1694–1704). Відомий своїми зловживаннями й здирствами, за що 1704 був заарештований, позбавлений урядів та майна і засланий на 10 років до Архангельська (нині місто в РФ). Син полковника – Данило Іванович (бл. 1670 – р. с. невід.) – відзначився під час військ. дій рос. армії проти шведів і на прохання козац. старшини був призначений охтирським полковником (1702–04), уряд якого ділив із батьком. Правнук родозасновника – Василь Данилович – посів уряд сумського полковника (1728–37). Саме він заснував гілку Перехрестових-Осипових, одружившись із Марією Михайлівною Осиповою, спадкоємицею роду охтирського полк. Федора Осиповича Осипова (Ющенка), приєднавши її дівоче прізвище до свого.

Але продовжували існувати й ін. гілки П., що походили також від нащадків охтирського полк. Івана Івановича.

Рід внесений до 2-ї і 6-ї частин Родовідних книг Харківської, Полтавської, Чернігівської та Курської губерній, а герб Перехрестових-Осипових – до 6-ї частини "Общего гербовника дворянских родов Всероссийской империи".


Література:
  1. Багалій Д.І. Історія Слобідської України. Х., 1993
  2. Маслійчук В. Козацька старшина слобідських полків: Друга половина 17 ст. – перша третина 18 ст. Х., 2009.

Посилання:
  • ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ПРАВОБЕРЕЖЖЯ
  • СЛОБІДСЬКА УКРАЇНА
  • СОТНИК


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)