ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПОЛЬСЬКИЙ КОМІТЕТ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИЗВОЛЕННЯ

  Бібліографічне посилання: Ільюшин І.І. ПОЛЬСЬКИЙ КОМІТЕТ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИЗВОЛЕННЯ [Електронний ресурс] . URL: http://www.history.org.ua/?termin=Polskyj_komitet (останній перегляд: 28.03.2024)
ПОЛЬСЬКИЙ КОМІТЕТ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИЗВОЛЕННЯ

ПОЛЬСЬКИЙ КОМІТЕТ НАЦІОНАЛЬНОГО ВИЗВОЛЕННЯ – орган тимчасової влади в Польщі, створений 21 липня 1944 в Москві за ініціативи і сприяння рад. політ. кер-ва. Виник як результат переговорів між польс. діячами з Польщі і СРСР, тобто між представниками своєрідного тимчасового парламенту – т. зв. Крайової ради народової, створеної в новорічну ніч 1944 у Варшаві, і Союзу польс. патріотів, діючого в СРСР із весни 1943. До його складу ввійшли члени Польс. робітн. партії, Робітн. партії польс. соціалістів, лівого крила Сел. партії (Стронніцтво людове), Демократ. партії (Стронніцтво демократичне) та безпартійні. Головою к-ту обрано соціаліста Е.Осубку-Моравського з Польщі, а його заступниками – В.Василевську і А.Вітоса з Москви. Із 15-ти членів к-ту 10 представляли Союз польс. патріотів, 5 – Крайову раду народову. 22 липня 1944 в першому звільненому рад. військами місті за Зх. Бугом (прит. Вісли) – Хелмі – був опублікований Маніфест П.к.н.в. В ньому проголошувалося, що польс. емігрантський уряд, який на той час перебував у Лондоні (Велика Британія), та його політ. представництво в країні (т. зв. Делегатура уряду) є самозваною і нелегальною владою, підкреслювалася необхідність проведення демократ. соціально-екон. перетворень. Земля, яка належала окупантам та їхнім пособникам, а також великим поміщикам, підлягала конфіскації і розподілові між селянами. Земельний максимум установлювався в розмірі50 гана госп-во (100 га– для зх. та пн. районів). Пром., торг., банк. й транспортні підпр-ва, що належали німцям, а також ліси переходили в тимчасове управління д-ви. Середні та дрібні підпр-ва підлягали поверненню колиш. власникам. Наголошувалося на необхідності відновлення Конституції 1921 (див. Конституції Другої Речіпосполитої Польської 1921 та 1935). В основу післявоєнного кордону Польщі на сх. мав бути покладений етнічний принцип, а на зх. країна мусила відібрати в Німеччини колишні пястовські землі по Одеру й на Балтиці.

27 липня 1944 представники к-ту і голова РНК СРСР Й.Сталін підписали угоду, відповідно до якої влада у звільнених за Зх. Бугом землях передавалась П.к.н.в. (т. зв. Керзона лінія визнавалася кордоном між країнами). Угода містила статтю про статус Червоної армії на польс. території. У зоні воєнних дій (до100 км) уся влада належала рад. командуванню і все, що в ній скоювалося, підлягало його юрисдикції. Ця стаття була звернена, передусім, проти формувань Армії Крайової, яка підпорядковувалася польс. емігрантському урядові.

1 серпня 1944 к-т переїхав до щойно звільненого Любліна. Декрет к-ту від 24 серпня 1944 заборонив існування не підлеглих йому військ. орг-цій. Членам Армії Крайової та ін. збройних угруповань було запропоновано вийти з підпілля і зі збереженням чинів та звань вступити до Війська Польського. Новій владі в Польщі доводилося долати рішучий опір підпільних структур. Командуючий Армією Крайовою бригадний генерал Л.Окулицький приступив до створення на її базі конспіративної орг-ції, гол. метою якої стала боротьба проти адміністрації П.к.н.в. У відповідь 30 жовтня 1944 к-т видав декрет про охорону д-ви, який передбачав суворе покарання противникам нової влади. Водночас рад. спецслужби "очищали" тили Червоної армії від підпільних загонів Армії Крайової, які створювали перешкоди тиловим комунікаціям.

Із визволенням сх. частини Польщі, усупереч положенням Маніфесту П.к.н.в., розпочався процес фактичної націоналізації підпр-в. Фабрично-заводські к-ти, які відіграли визначну роль у порятунку підпр-в від розграбування гітлерівцями, брали у свої руки управління ними. Націоналізації підлягали підпр-ва, які до війни належали д-ві, нім. капіталу або Третьому рейхові. Кредитно-фінансова система опинилася практично в руках д-ви.

6 вересня 1944 к-т видав декрет, за яким землі нім., а також польс. власників, якщо вони перевищували100 газаг. площі чи50 гаорних угідь, конфісковувалися й передавалися в держ. фонд для розподілу між селянами. Максимальний розмір госп-в дорівнював5 га. Наділи надавалися селянам у власність за невелику плату без будь-яких зобов'язань. Але реформа не торкнулася більшої частини селянства, яка продовжувала займати очікувальну позицію.

Під час перебувань у Москві на початку жовтня 1944 делегації П.к.н.в. на чолі з Б.Берутом Й.Сталін зажадав проведення аграрної реформи "революційними методами". На польс. село вирушили робітн. бригади з комуністів і соціалістів. Право на отримання наділу дістали багатодітні середняки. Ці заходи прискорили реформу: вже до кінця грудня 1944 р. 200 тис. га були розподілені між 100 тис. родин.

31 грудня 1944 Крайова рада народова прийняла рішення про перетворення П.к.н.в. на Тимчасовий уряд, головою якого став Е.Осубка-Моравський, а 1-м віце-прем'єром – В.Гомулка. 4 січня 1945 СРСР заявив про визнання Тимчасового уряду і встановлення з ним дипломатичних відносин.


Література:
  1. Roszkowski W. Historia Polski 1914–1990. Warszawa, 1991
  2. Paczkowski A. Pół wieku dziejów Polski 1939–1989. Warszawa, 1996
  3. Czubi ński A. Historia Polski XX wieku. Poznań, 1998
  4. Hirsz Z.J. Historia polityczna Polski 1939–1998, t. 1–5. Białystok, 1998
  5. Encyklopedia historii Drugiej Rzeczypospolitej. Warszawa, 1999
  6. Zblewski Z. Leksykon PRL-u. Kraków, 2000
  7. Sowa A.-L. Od drugiej do trzeciej Rzeczypospolitej (1945–2001). Kraków, 2001.

Посилання:
  • АРМІЯ КРАЙОВА
  • КЕРЗОНА ЛІНІЯ
  • КОНСТИТУЦІЇ ДРУГОЇ РЕЧІПОСПОЛИТОЇ ПОЛЬСЬКОЇ 1921 ТА 1935
  • МОСКВА
  • НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ
  • ПОМІЩИКИ
  • СЕЛЯНСТВО
  • СРСР, СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ СОЦІАЛІСТИЧНИХ РЕСПУБЛІК
  • СТАЛІН ЙОСИФ ВІССАРІОНОВИЧ
  • ВАРШАВА
  • ВАСИЛЕВСЬКА ВАНДА ЛЬВІВНА
  • ВІЙСЬКО ПОЛЬСЬКЕ

  • Пов'язані терміни:
  • ЗАВЕРШЕННЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ. ВРЕГУЛЮВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ПИТАНЬ
  • ЄВРЕЇ В УКРАЇНІ
  • ЛЕМКІВЩИНА
  • ПОЛЬЩА, РЕСПУБЛІКА ПОЛЬЩА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)