ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДЕБРЯНСЬК

  Бібліографічне посилання: Коваленко В.П. ДЕБРЯНСЬК [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Debryansk (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЕБРЯНСЬК

ДЕБРЯНСЬК – літописне місто Черніг. землі у Подесенні (нині це тер. м. Брянськ, обласного центру РФ). Вперше Д. згаданий в Іпатіївському літописі під 1146 у зв'язку з подіями феод. усобиці в Київській Русі. Назва походить від слова "дебрь" – "прорізана ярами лісова хаща".

За археол. матеріалами, Д. заснований в середині 12 ст. У 80-х рр. 13 ст. сюди зі сплюндрованого монголо-татарами (див. Монголо-татарська навала) Чернігова були перенесені столиця Чернігівського князівства та єпископська кафедра. Тер. колиш. городища (урочище Покровська Гора) знаходиться нині в центрі м. Брянськ, на високому (до 45 м) мисі, утвореному правим берегом р. Десна (прит. Дніпра) та лівим берегом її прит. р. Судок, і складається з двох майданчиків – дитинця (100 х 68 м) та "окольного граду" (280 х 170 м) на пн. сх. від нього, за яким був відкритий посад. Оборонні споруди (вали, рови, ескарпи) з боку поля збереглися погано. Сьогодні "окольний град" забудований приватними садибами; на дитинці споруджено пам'ятник до 1000-ліття м. Брянськ. Потужність культ. шару – до 4 м, у т. ч. 12–13 ст. – до 0,6 м, 14–17 ст. – до 2 м. Городище обстежувалося Ф.Заверняєвим, Г.Поляковим, 1970–71 досліджувалося Т.Равдіною (понад 100 м²). Обстежено 8 споруд 12–13 ст., у яких знайдено вістря стріл, уламки скляних браслетів, замки та ключі, амулети з ведмежих ікол, шиферні пряслиця тощо; зафіксовано сліди різноманітних ремесел.

дата публікації: 2004 р.

Література:
  1. Ипатьевская летопись. В кн.: ПСРЛ, т. 2. М.–Л., 1962
  2. Равдина Т.В. О времени возникновения Брянска. "Краткие сообщения Института археологии", 1973, вып. 135
  3. Кашкин А.В. Археологическая карта России. Брянская область. М., 1993.

Посилання:
  • ЧЕРНІГІВ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
  • ЧЕРНІГІВСЬКЕ КНЯЗІВСТВО
  • ДИТИНЕЦЬ
  • ІПАТІЇВСЬКИЙ ЛІТОПИС
  • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
  • МОНГОЛО-ТАТАРСЬКА НАВАЛА
  • ПОСАД


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)