ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ДЕНИСОВ СЕМЕН

  Бібліографічне посилання: Чухліб Т.В. ДЕНИСОВ Семен [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Denysov_S (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ДЕНИСОВ СЕМЕН

ДЕНИСОВ Семен (1682–1740, за ін. даними, 1747) – один з організаторів церк. розколу в РПЦ (див. Московський патріархат), кер. поморської старообрядницької безпопівської секти (див. Старообрядництво). З роду князів Мишецьких. 1695 його старший брат Андрій разом з однодумцями-розкольниками організував на р. Виг (впадає у Вигозеро) поселення своєї секти (т. зв. Виговська пỳстинь у Помор'ї). 14-річний Д. вступив до лав розкольників. Від 1708 разом з Андрієм навч. в Києво-Могилянському колегіумі (див. Києво-Могилянська академія). Вивчав граматику, риторику, піїтику, а також слухав курс філософії Ф.Прокоповича. Вернувшись до Виговської пỳстині, дбав про облаштування поселення старообрядців. 1713 був заарештований за наказом новгород. митрополита Йова. Протягом чотирьох років Д. утримувався в ув'язненні, під час якого вживалися заходи, аби навернути його до православ'я. Втік із в'язниці, переконавши свого охоронця перейти в старообрядництво. Після смерті старшого брата зайняв його місце і став настоятелем Виговської пỳстині.

Писав вірші, залишив після себе великий доробок рукописних тв. (полемічні трактати, проповіді, істор. зводи), які не були опубліковані. Серед них – "Поморские ответы" (1723, разом з братом Андрієм), "Законоположеніе по чину монастырскому", "Уложеніе братьев Денисовых", "Виноград российский", "История об отцах и страдальцах соловецких". Відстоював учення про безпопівські общини, а також про церк. обрядовість серед старообрядців.

П. у Виговській пỳстині.

дата публікації: 2004 р.

Література:
  1. Барсов Е.В. Семен Денисов Вторушин, представитель русского раскола XVIII века. "Труды Киевской духовной академии", 1866, № 2, 6, 7, 12
  2. Бороздин А. Денисовы братья Андрей и Семен. В кн.: Русский биографический словарь, т. 6. СПб., 1905.

Посилання:
  • КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ (КМА), КИЇВСЬКА БРАТСЬКА ШКОЛА, КИЇВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ, КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ
  • МОСКОВСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
  • ПРАВОСЛАВ'Я
  • ПРОКОПОВИЧ ФЕОФАН
  • СТАРООБРЯДСТВО


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)