ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВОЄННА ДЕМОКРАТІЯ

  Бібліографічне посилання: Ніколова А.В. ВОЄННА ДЕМОКРАТІЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Voienna_demokratiia (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВОЄННА ДЕМОКРАТІЯ

ВОЄННА ДЕМОКРАТІЯ – одна з провідних форм організації сусп-ва на шляху становлення класо- та політогенезу в епоху розкладу первісного ладу; термін, введений амер. етнографом Л.Морганом (1818–1881). Війна як один із засобів отримання сусп. продукту стає у цей час постійним промислом, тоді ж відбувався процес виокремлення прошарку людей (дружини), для яких війна та грабунок є гол. формою їхньої життєдіяльності і які створюють для воєн. вождя незалежну опору серед одноплемінників. Таким чином складалася особлива – потестарна структура сусп. орг-ції: нар. збори, що включають тільки общинників-воїнів (озброєний народ), військ. лідер (вождь) та рада старійшин, яка відіграє другорядну роль. Демократичність влади полягала в збереженні ефективного впливу нар. зборів на раду старійшин та на життя общини. в. д. як одна з форм становлення інституціалізованої публічної влади в епоху класоутворення, на думку деяких етнографів, була широко розповсюджена у більшості народів світу. Класичними прикладами в. д. є сусп-ва греків гомерівської доби, давніх кельтів, германців, норманів. Проте зараз доведено, що в. д. не була гол. формою влади при переході від потестарної до політ. організації сусп-ва, більш поширеною тоді була воєн.-ієрархічна. Проблему шляхів та форм політогенезу давніх сусп-в України нині розроблено недостатньо, але є підстави вважати, що для більшості з них, починаючи з раннього бронзового віку, характерною була саме в. д.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Морган Л.Г. Древнее общество или исследование линий человеческого прогресса от дикости через варварство к цивилизации. Л., 1934
  2. Косвен М.О. К вопросу о военной демократии. "Труды Института этнографии. Новая серия", 1960, т. 54
  3. Аверкиева Ю.П. О месте военной демократии в истории индейцев Северной Америки. "Советская этнография", 1970, № 5
  4. Морган Л.Г. Лига Ходеносауни, или ирокезов. М., 1983
  5. История первобытного общества. Эпоха классообразования. М., 1988.

Посилання:
  • БРОНЗОВИЙ ВІК
  • ДРУЖИНА

  • Пов'язані терміни:
  • ПЕЧЕНІГИ
  • УКРАЇНСЬКА КОЗАЦЬКА МІФОЛОГІЯ
  • УКРАЇНСЬКА КОЗАЦЬКА ДЕРЖАВА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)