ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВИБОРИ ДО МІСЬКИХ ДУМ 1917 Р.

  Бібліографічне посилання: Бойко В.М. ВИБОРИ ДО МІСЬКИХ ДУМ 1917 Р. [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Vybory_miskykh (останній перегляд: 29.03.2024)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВИБОРИ ДО МІСЬКИХ ДУМ 1917 Р.

ВИБОРИ ДО МIСЬКИХ ДУМ 1917 (муніципальна кампанія) – перші демократ. вибори в Україні, які проводилися згідно з постановою Тимчасового уряду від 28(15) квіт. 1917 на засадах заг., рівного, прямого і таємного голосування за пропорційною системою. Розглядалися правлячими колами країни як підготовчий етап виборів до Всеросійських Установчих зборів.

В Україні муніципальна кампанія тривала з черв. до верес. 1917. Гол. боротьба розгорнулася між рос. соціалістами та "українськими списками" (що не перешкоджало, однак, утворенню спільних блоків у деяких містах), а також між рос. соціалістами та кадетами (див. Конституційно-демократична партія).

Вибори відбулись у 176 містах та м-ках України, явка виборців становила 60 %. Укр. кандидати отримали загалом 12,15 % (у т. ч. укр. соціаліст. блок у складі УПСР та УСДРП – 5,1 %, УПСР – 0,22 %, УСДРП – 0,81 %, укр. соціалісти у блоках з рос. – 1,96 %, УПСФ – 1,01 %, різноманітні позапарт. списки – 3,05 %). Списки рос. соціаліст. партій отримали 46,23 % голосів (у т. ч. соціаліст. блок – 17,75 %, Партія соціалістів-революціонерів – 22,47 %, РСДРП – 5,27 %), більшовики – 4,7 %, кадети – 7,56 %, праві угруповання – 3,26 %, сіоністи, ортодокси та списки єврейс. громади – 8,6 %.

Результати виборів показали ступінь поширення укр. нац. руху в містах України: у Київ., Полтав. та частково Черніг. губ. він зумів здобути вагомі позиції, в Херсон., Таврійській його вплив виявився мізерним, перехідне положення займали Подільська та Волин. губ. (ближче до першої групи), Катеринослав. і Харків. (ближче до другої); Катеринославщина стала єдиним регіоном України, де значний відсоток голосів отримали більшовики.

Муніципальна кампанія не виправдала сподівань її ініціаторів, вона стимулювала радикалізацію сусп-ва, дала потужний поштовх розвиткові революц. процесів у країні, зокрема сприяла розгортанню укр. нац. руху.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Терещенко Ю.I. Політична боротьба на виборах до міських дум України в період підготовки Жовтневої революції. К., 1974
  2. Бойко в.М. Участь українських партій у муніципальній кампанії 1917 р. "УIЖ", 1997, № 5.

Посилання:
  • КОНСТИТУЦІЙНО-ДЕМОКРАТИЧНА ПАРТІЯ (КАДЕТИ)
  • ТИМЧАСОВИЙ УРЯД
  • ВСЕРОСІЙСЬКІ УСТАНОВЧІ ЗБОРИ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)