Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Травень 1988

Київ. “Колективний лист” 144 київських науковців, інженерів, лікарів, письменників у ЦК КПРС, ХІХ-й партійній конференції, який був відвезений у Москву письменником Сергієм Плачиндою. У листі були висунуті вимоги: – жодного нового атомного енергоблоку в Україні; розкрити тему голоду 1933 року в Україні і дозволити написати про нього всю правду; видавати твори В.Винниченка, М.Грушевського; засудити великодержавний шовінізм, який є причиною виникнення націоналізму; надати українській мові статус державної.
Україна. – 1989. - № 26.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1986 - 1990: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 408 с. - ISBN 966-02-3607-7