Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Липень 1948

У відділі преси Управління пропаганди й агітації ЦК КП(б)У відбулася нарада директорів і головних редакторів республіканських книжкових видавництв, керівників республіканського Управління у справах поліграфії і видавництв, Головпапірзбуту та книготоргівельних організацій. Піддано критиці Укрполітвидав, який мало випускав творів з питань марксистсько-ленінської теорії; Сільгоспвидав УРСР, який не випустив жодної із запланованих книжок з економіки і організаційно-господарського зміцнення колгоспів. Відмічено, що видавництво “Радянська школа” у деяких перероблених і новостворених підручниках допустило аполітичність і неохайність, ряд книг вийшли з друкарськими помилками, брудними ілюстраціями, порожніми сторінками.
Радянська Україна. – 1948. – 13 липня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1946-1960: Довід. вид . Ч. 1. 1946-1953. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. – 3-287c. ISBN 966-02-3607-7