Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Червень 1946

Рада міністрів СРСР постановила присудити Сталінські премії за 1945 р.: Г.Александрову – за наукову працю “Історія західноєвропейської філософії”, опубліковану у 1945 р.; М.Бажану – за поему “Данило Галицький”, вірш “Клятва” та цикл віршів “Сталінградський зошит”; Б.Лятошинському, заслуженому діячеві мистецтв УРСР, професору Київської державної консерваторії – за “Український квінтет” для фортепіано, двох скрипок, альта і віолончелі; П.Ангеліній, бригадиру тракторної бригади Старо-Бешівської МТС Сталінської області – за докорінне удосконалення методів експлуатації тракторів і сільськогосподарських машин; О.Кругляк, ланковій колгоспу імені ХVІІ партз’їзду, Яготинського району Полтавської області, М.Озерному, ланковому колгоспу “Червоний партизан” Верхнє-Дніпровського району Дніпропетровської області – за впровадження передових способів агротехніки.
Радянська Україна. – 1946. – 28 червня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1946-1960: Довід. вид . Ч. 1. 1946-1953. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. – 3-287c. ISBN 966-02-3607-7