Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

1 липня 1928 (понеділок)

Москва, м. Член Президії ЦКК А.А. Сольц написав листа Г.К. Орджонікідзе, в якому висловив критичні зауваження з приводу нав’язаних Й.Сталіним і В.Молотовим взимку-навесні 1928 р. силових методів подолання хлібозаготівельної кризи, зокрема широкого застосування, без будь-якого попереднього обговорення, статті 107 КК. С.32 „Поїздки Молотова і Сталіна, – наголошував він, – хотіли вони цього чи ні, був суцільний заклик до сваволі й наплювательського ставлення до закону”. Він звертав увагу на помилковість і шкідливість іще однієї пропозиції Й.Сталіна відмовитися від державного постачання населення невеликих міст. „Але що ж це тоді ми забираємо усі лишки, залишаючи тільки хліб до врожаю і одночасно заявляємо, що годувати населення ми не збираємося. Адже ніхто мовчки помирати з голоду за рішенням Політбюро не згоден і починаються різкі протести, запроваджуються картки, розноситься паніка...”. Автор листа також висловлював занепокоєння з приводу відсутності колективної робота та незлагодженості у діях верхівки партії. „Усі готові займатися критикою і корити, але ніхто не хоче визнати свої помилки. – Підсумовував він. – Ти прекрасно знаєш, що іде робота не узгоджена і колективна, а склочна. Це тайна полішинеля, про це балакають усі сороки та чирикають горобці”.
Переписка. 1928–1941 гг. – М., 1999. — С.31-33.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1928-1929: Довід. вид / Упоряд. Л.В. Гриневич, В.І. Прилуцький. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2007. - 216 с. - ISBN 966-02-3958-0