Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

7 липня 1928 (неділя)

Капаївка, с. Золотоноського району Шевченківської окр. Проти ночі з 7 на 8 липня виявлено чотири примірники відозви такого змісту: „ Заклик. До всього народу українського. Українська революційна Спілка національно-демократична звертається до всіх громадян України. [...] На Україну насуває голод, але не через неврожай, а через грабування народу нашим урядом – радянською владою, яку ми не обирали і не знаємо. [...] Комуністична партія взяла в свої руки владу і хазяйнує в нас, за допомогою уряду, як хоче. І господарюванням своїм веде увесь народ до загибелі: господарства ваші руйнуються, промисловість дефіцитна, народ зубожіє, сотні тисяч безробітних по містах пухнуть з голоду, люди не мають ніяких прав, а про обіцяну свободу, рівність і братерство нема і чутки. [...] Об’єднуйтеся у революційну спілку і зі зброєю в руках вставай же за поругані права ваші, за волю, за життя. Женіть і нищіть ворога. Перейміться усі однією думкою, що не можна так далі жити. І встаньте як один: а як повстане народ 30 мільйонний, то немає такої сили, щоб утримала його. Боріться – поборите. Усі на боротьбу з комуністичною партією, з брехливим радянським урядом, з грабіжником – Москвою. За кращу долю, за людське життя, за вільну самостійну Україну [...]”.
«Совершенно секретно»: Лубянка – Сталину о положении в стране (1922-1934 гг.). – М., 2002. — Т.6 1928 г. – С.405-406.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1928-1929: Довід. вид / Упоряд. Л.В. Гриневич, В.І. Прилуцький. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2007. - 216 с. - ISBN 966-02-3958-0