Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

3 квітня 1925 (п’ятниця)

Москва. Й. Сталін надіслав телеграму секретарю ЦК КП(б)У Л. Кагановичу із повідомленням про постанову ЦК РКП(б) від 2 квітня 1925 р. з питань комісії з політичних справ. Ухвалено запропонувати провести процес по справі польської місії в Києві (про покарання осіб, винних у контрреволюційних злочинах, пов’язаних із шпигунством на користь Польщі) відповідно з директивою політбюро ЦК КП(б)У від 27 березня. Вказано на необхідність надання директиви всім судам і прокуратурі про те, щоб такі особи, засуджувалися зі всією суворістю згідно із законами, що існували, без застосування пом’якшення вироків. Відповідно вказувалося на неприпустимість застосування амністії та помилування (ЦВК СРСР та ЦВК союзних республік) до вже засуджених осіб, без попереднього погодження з комісією Політбюро ЦК РКП(б) (у складі Ф. Дзержинського, В. Куйбишева, М. Криленка). Визнано доцільним справу по вбивству родини Олійника також проводити у звичайному порядку, зі всією суворістю законів й на місці злочину, але без спеціального широкого оповіщення в пресі. З питання про справу польського ксьондза в Одесі вирішено звернути увагу на доцільність ретельної підготовки цієї справи, поставивши її, як і попередні справи, в звичайному судовому порядку, але з оповіщенням у пресі. По справі інженерів Дніпровського заводу ухвалено організувати процес у показовому порядку.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 16, спр. 1, арк. 161: оп. 16, спр. 1, арк. 160.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1925: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 312 с. - ISBN 966-02-3607-7