Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

21 (8) січня 1918 (понеділок)

В Одесі відбулась нарада членів Військово-революційного комітету (“Комітету 15”) за участю представників гарнізону, моряків і червоногвардійських дружин, на якій обговорювався план збройного повстання, призначеного в ніч на неділю (з 13 на 14 січня). Був розроблений детальний план повстання, визначені особи, відповідальні за виконання його окремих пунктів, та форми зв’язку. Загальні збори моряків військових і торговельних суден Чорноморського флоту що стояли на Одеському рейді, ухвалили резолюцію, в якій висловили готовність боротися за перемогу радянської влади в Україні. Її підписали представники лінкорів “Ростислав”, “Синоп”, крейсерів “Алмаз”, “Пам’ять Меркурія”, міноносців “Зоркий”, “Жаркий” та ін. суден.
Хроніка революційних подій в Одесі. – Одеса, 1958. – С.163 – 164.

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)