Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

22(9) січня 1918 (вівторок)

Зі ст. Ворожба (Сумський повіт Чернігівської губернії) командир червоногрвадійського Московського загону особливого призначення А.Знаменський повідомляв, що за даними розвідки, настрій частин УЦР в Конотопі невизначений, а солдати, яких зняли з фронту, не бажають виступати проти радянських військ. Головну силу гарнізону складали курінь смерті та юнкери. Ненадійним був і Ніжинський гарнізон через ставлення полку ім. Т.Шевченка до радянських червоногвардійських загонів - його солдати заявляли, що не будуть виступати проти них.
Великая Октябрьская социалистическая революция на Украине. - Сборник документов и материалов. - В трех томах. - Т.3. - К., 1957. - С.137.

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)