Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

2 – 4 квітня (20-22 березня) 1918 (вівторок-четвер)

Об 11-й годині у залі Комерційного інституту в Києві відкрилася 2-га нарада (конференція) “Бунда” в Україні. Прибули 28 делегатів від Київської, Полтавської, Чернігівської, Волинської, Подільської, Херсонської губерній. Головою обрано члена УЦР голову Крайового комітету “Бунда” М.Рафеса. Він у промові наголосив на тому, що необхідно встановити зв’язки робітничого класу України з пролетарями інших країн. В Україні ж усі соціал-демократичні партії мають об’єднатися. Від УСДРП конференцію привітав В.Садовський, який підкреслив, що “Бунд” – перша партія, що підтримала національну автономію і закликав до об’єднання робітників усіх національностей. З привітаннями виступили Є.Чикаленко (УСДРП) та представники російських соціал-демократів, есерів і єврейських організацій. У доповіді М.Рафеса зазначалося, що “Бунд” йшов разом з українською соціал-демократією у питанні про незалежність України. Також були заслухані доповіді з політичного, національного та інтернаціонального питань. Представником для зносин з УЦР обрали М.Рафеса.
Народня воля. – 1918. – 3 квітня (21 березня) та 4 квітня (22 березня). Робітнича газета. – 1918. – 4 та 6 квітня

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)