Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

28(15) квітня 1918 (неділя)

У Києві відкрився 5-й Український національний з’їзд Київщини у Народній аудиторії на Бульварно-Кудрявській вулиці. До порядку денного увійшли: огляд подій в Україні з часу 4-го з’їзду; діяльність київської губернської Української ради з початку існування; робота українського уряду; доповіді з місць по повітах (про дії народних рад, земельних комітетів, про стан посівної, справи з освітою, “Просвітами”, Селянськими спілками тощо). З’їзд зупинився на розв’язанні земельного питання, розвитку торгівельних зносин з Центральними державами, питаннях про податки, діяльність народних рад і, нарешті, про ліквідацію київської губернської та Української національної ради.
Робітнича газета. – 1918. - 28 квітня.

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)