Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

17 – 22 листопада 1920 (середа – понеділёок)

Харків. V Всеукраїнська конференція КП(б)У за участю 378 делегатів з вирішальним голосом і 129 з дорадчим від 75 тис. членів партії. Конференція розглянула такі питання: політична і організаційна доповіді ЦК КП(б)У; про чергові завдання партії; господарські завдання партії; земельне питання на Україні; продовольче питання; боротьба з бандитизмом; робота серед молоді; організаційне питання; вибори керівних органів КП(б)У. Ухвалено відповідні резолюції та обрано ЦК КП(б)У в складі 17 членів і 3 кандидатів (К.Є. Ворошилов, В.П. Затонський, А.В. Іванов, Ф.Я. Кон, Д.З. Мануїльський, В.М. Молотов, Г.І. Петровський, М.В. Фрунзе, В.Я. Чубар та інші).Черговим завданням господарського будівництва конференція визнала перехід основних галузей виробництва у безпосереднє розпорядження держави. Перехід цей повинен був супроводжуватися “ дальшим поглибленням роботи по вилученню знарядь і засобів виробництва з приватнокапіталістичних рук”; йшлося про усунення конкуренції, широкі трудові мобілізації і переведення військових частин, що звільняються, на трудовий фронт. Конференція постановила про злиття політичного відділу управління мілітаризованої кам’яновугільної промисловості Донбасу і союзу Гірнопраці для зміцнення профспілки останнього і передачі їй задач відділу, окрім партійних. Було поставлено перед членами партії наступні завдання: розгром “куркульсько-націоналістичного бандитизму”; залучення незаможників до боротьби з бандами; проведення екпропріації і роззброєння куркулів.
Комуніст (Харків). – 1920. – 18 листопада, 20 листопада, 21 листопада, 23 листопада, 25 листопада; Комуністична партія України в резолюціях і рішенн

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1920: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 311 с. - ISBN 966-02-3607-7