Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Січень, 22 1932 (п’ятниця)

Лист Гайсинського дільничного прокурора до ВУЦВК про беззаконня під час хлібозаготівель у с. Бджільному Теплицького району на Вінниччині. Повідомлялося, що бригада з хлібозаготівель під головуванням уповноваженого РПК (він же – голова райколгоспспілки) під назвою загін «Летюча ескадрилья» застосовувала незаконні репресії щодо селян. У с. Бджільне діяло декілька хлібозаготівельних штабів. Члени бригади (по 2 особи) розміщувалися на постій (проживання з утриманням) у родинах селян, які не виконали хлібозаготівель. Крім того, члени «Летючої ескадрильї» проводили суцільні обшуки у домівках колгоспників, селян-одноосібників, забирали у них продукти. За невиконання будь-якого розпорядження колгоспників штрафували на 50–100 % трудоднів. До селян застосовувалися засоби та методи фізичного знущання
Колективізація і голод на Україні. 1929–1933: Збірник документів і матеріалів. – К., 1992. – С. 398.

Опубліковано у виданні: Марочко В. Голодомор 1932-1933 років в Україні: Хроніка / В. Марочко, О. Мовчан. - К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. - 294 с.