Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Червень, 30 1932 (четвер)

Семенівський район, Харківська область. В с. Герасимівка зареєстровано випадки опухання колгоспників на ґрунті голоду, особливо серед дітей. У більшості сільрад колгоспів сіл Буринка, Саранчівка, Гриньки, Крива Руда, Устинівка, Вереміївка, Тройняки, Очеретове, Великий Поділ, Чернишенське, Михайлівка, Хрущовате, Шелевська, Куликівське, Коржинська через брак хліба спостерігався масовий невихід колгоспників на роботу, напади на пункти «Заготзерна», викопування картоплі, а також масовий виїзд колгоспників на заробітки та за хлібом
Голод 1932–1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. – К., 1990. – С. 190–191.

Опубліковано у виданні: Марочко В. Голодомор 1932-1933 років в Україні: Хроніка / В. Марочко, О. Мовчан. - К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. - 294 с.