Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Березень 1983

Постанова ЦК КПУ і Ради міністрів Української РСР “Про присудження Державних премій Української РСР імені Т.Г.Шевченка в галузі літератури, журналісти, мистецтва і архітектури 1983 року”. Премії були присуджені: В галузі літератури – Олійнику Б. за збірки поезій “Сива ластівка”, “У дзеркалі слова”, “Думка про місто”. В галузі образотворчого мистецтва – Бойку В., Ліпатову Р. (керівникам авторської групи), Кузнєцову Г., Матвєєву Є., Новикову Ю., Шевченку М. (художникам), Зубцю А. (складачеві), Хоменку М. (друкареві) за впровадження нових принципів конструювання, оформлення та поліграфічного виконання творів класиків марксизму-ленінізму та видатних діячів комуністичного і робітничого руху (К. Маркса “Капітал”, “Громадянська війна у Франції”; Г. Димитров “І все-таки вона крутиться!..”); Свиді В. за горельєф “В сім’ї єдиній”. В галузі музики – Колессі М. за хорову сюїту “Лемківське весілля” (друга редакція), збірник “Обробки українських народних пісень”. В галузі театрального мистецтва – Рєзникову М. (режисерові-постановнику), Добровольському В., Мажузі Ю., Пазенку А., Смоляровій О., Решетникову (Решетченку) А., Рушковському М., Яремчук Л. (акторам) за створення образу радянського сучасника у виставах “Предел спокойствия”, “Кафедра”, “Тема с вариациями” у Київському державному ордена Трудового Червоного Прапора академічному російському драматичному театрі імені Лесі Українки. У галузі концертно-виконавської діяльності – Державній ордена Трудового Червоного Прапора заслуженій капелі бандуристів УРСР за концертні програми останніх років. В галузі архітектури – Бутенку М., Стрельцову В. (керівникам робіт), Антонову А., Луценку М., Молівєрову О., Підвезку А., Ратушному Г. (архітекторам) за забудову і благоустрій центру м. Верхньодніпровська Дніпропетровської області. За кращий твір літератури і мистецтва для дітей та юнацтва – Якутовичу Г. за ілюстрації до книжок “Повість минулих літ”, “Слово про Ігорів похід”, “Карби. Чічка. Злодія зловили” М. Черемшини, “Козак Голота” М.
Радянська Україна. – 1983. – 8 березня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1976-1985: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 459 с. - ISBN 966-02-3607-7