Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

17 квітня 1925 (п’ятниця)

Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про зв’язок ЦБ пролетарського студентства (Пролетстуда) при ВУРПС з закордонним студентством. Пролетстуду ставилося за обов’язок здійснювати вплив на український студентський рух за кордоном під керівництвом агітаційно-пропагандистського відділу ЦК КП(б)У. Пропонувалося налагодити взаємний обмін інформацією про стан студентства й, насамперед, обмін студентською пресою; наукові зв’язки навчальних закладів УСРР та закордонних країн; участь Пролетстуду в періодичних виданнях закордонного студентства; участь членів українських та закордонних студентських організацій в студентських конференціях та з’їздах. Для налагодження зв’язків з закордонними студентськими організаціями було ухвалено створити спеціальну комісію при Центральному бюро (ЦБ) Пролетстуду, до складу якої ввести І. Мусульбаса від ВУРПС. Питання про форми зв’язку та участі ЦБ Пролетарського студентства у закордонних українських організаціях, зокрема, зі „Спілкою студентства” в Празі, пропонувалося погодити з ЦК РКП(б).
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 6, спр. 58, арк. 62.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1925: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 312 с. - ISBN 966-02-3607-7