Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

This day in modern history of Ukraine

Цей день в історії на сайті jnsm.com.ua
Український календар на сайті calendarium.com.ua
 

Select a date between 1900 and 2015

Reset

16 (3) листопада 1918 (субота)

На засіданні Ради міністрів військовий міністр доповів про внутрішнє становище в державі. Міністр закордонних справ повідомив про прибуття в Одесу ескадри держав Антанти. Було ухвалено направити членів уряду для зустрічі їхніх представників. На пропозицію Гетьмана П.Скоропадського обговорили питання про прапор, який мав бути піднятий на військових і торговельних судах при зустрічі ескадри. Рада міністрів підтримала пропозицію держав, що утворились на теренах колишньої Росії, про скликання в Україні конгресу їх представників. Уряд ухвалив виділити понад 14 млн. крб. на постачання німецьких військ продовольством, висловивши побажання, щоб німецькі війська допомогли підтримати в Україні порядок. Була схвалена дострокова мобілізація молодих людей 1899 р. народження. Міністру внутрішніх справ надавалось право збільшувати кількісний стан добровольчих дружин.
ЦДАВО України. – Ф.1064. – Оп.1. – Спр. 7. – Арк. 47-47 зв., 48-48 зв., 49-49 зв.

17 (4) листопада 1918 (неділя)

Місія Кубанського крайового уряду заключила з урядом Української Держави договір про торгівельні, консульські й мореходні зносини, а з 13 листопада ц.р. були встановлені взаємні переводні операції, як банківські, так і ощадних кас. Того ж дня укладено залізничну конвенцію з Кубанню, а також відряджено туди українську місію з полковником Ф.Боржинським.
Дорошенко Д. Історія України 1917-1923 рр. – У двох томах. – Т.ІІ. – Українська Гетьманська Держава 1918 року. – К., 2002. – С.138.

17 (4) листопада 1918 (неділя)

Укладено угоду між Директорією Української Народної Республіки та Великою радою німецьких солдатів Києва про нейтралітет німецького війська.
ЦДАВО України. – Ф.1078. – Оп.1. – Спр. 20. – Арк. 1.

21 (8) листопада 1918 (четвер)

В засіданні Ради міністрів повідомлено про оголошення румунським командуванням про приєднання Хотинського повіту Бессарабської губернії до Румунії. Уряд доручив міністру закордонних справ підготувати проект ноти з протестом проти незаконних дій з боку румунських властей. Уряд схвалив виділити міністру внутрішніх справ 10 млн. крб. на видатки по охороні громадського порядку. Рада міністрів постановила видати урядове повідомлення про ставлення держав Антанти до України і інформувати представника Антанти Енно про можливість його приїзду в Київ. Заслухано також повідомлення т.в.о. голови уряду А.Ржепецького про те, що на його ім’я надійшла пропозиція від повноважного посланника Всевеликого Війська Донського генерала Черемухіна утворити особливу комісію для планомірного задоволення потреб всіх діючих проти більшовиків армій з військових запасів, що є в Україні.
ЦДАВОУкраїни. – Ф.1064. – Оп.1. – Спр. 7. – Арк. 55-55 зв., 56-56 зв.

1922

Рим. До УСРР виїхала делегація католицьких священиків з Ватикану з метою ознайомлення зі становищем у неврожайних місцевостях для організації допомоги голодуючим.
Громадський вісник, Львів, 1922, 20 травня.

1922

Прага, ЧСР. Укладено тимчасовий договір між УСРР і ЧСР. З української сторони договір підписали М. Левицький і В. Гірка, з чеської – Я. Дворжачек. Угода юридично затвердила положення, згідно з яким повпредство УСРР в ЧСР визнавалося єдиним представництвом української держави. За договором передбачався обмін дипломатичними місіями і приймалися взаємні зобов’язання обох країн утримуватися від пропаганди, спрямованої проти уряду, державного устрою і соціально-правової системи протилежної договірної сторони.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1922, 10 червня.

14 жовтня 1922 (субота)

Харків. Українська економічна нарада визнала бажаною участь губернських лісових об’єднань України у Кенігсберзькому лісовому ярмарку.
Вісті ВУЦВК, Харків. 1922, 13 жовтня.

14 жовтня 1922 (субота)

Харків. Оргбюро ЦК РКП(б) прийняло постанову про представника Українського Червоного Хреста в Канаді. Було ухвалено звернутися з клопотанням до ЦК КП(б)У про включення до складу місії, що направлялася до Канади, представника з України для роботи по організації допомоги голодуючим серед української еміграції.
ЦДАГО України, ф1, оп. 7, спр. 17, арк. 121

1925

Загальні збори молдаван Могилівського округу висловили протест проти суду над татарбунарськими селянами в Румунії.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1925, 5 вересня.

1 грудня 1940 (неділя)

Болгарія відмовилася від укладання пакту з СРСР.
1941 год. В 2х книгах. Составители: Л.Е.Решин, Л.А.Безыменский, В.К.Виноградов, Д.Д.Воробьев, Ю.А.Горьков, В.П.Гусаченко, Л.А.Двойных, А.В.Коротков, В.

23 листопада 1940 (субота)

Відбулося приєднання Румунії до «пакту трьох».
1941 год. В 2х книгах. Составители: Л.Е.Решин, Л.А.Безыменский, В.К.Виноградов, Д.Д.Воробьев, Ю.А.Горьков, В.П.Гусаченко, Л.А.Двойных, А.В.Коротков, В.

23 листопада 1940 (субота)

ТАРС заперечив повідомлення про те, що приєднання Угорщини до «пакту трьох» було узгоджене з СРСР.
1941 год. В 2х книгах. Составители: Л.Е.Решин, Л.А.Безыменский, В.К.Виноградов, Д.Д.Воробьев, Ю.А.Горьков, В.П.Гусаченко, Л.А.Двойных, А.В.Коротков, В.

23 листопада 1946 (субота)

Польща. Міністерство громадської адміністрації і Міністерство громадської безпеки видали спеціальне розпорядження з вимогою виселити з країни до 31 грудня 1946 р. усіх українців, які підписали евакуаційні картки й не виїхали, або ж були переселені, а потім нелегально повернулися до Польщі.
Акція „Вісла”. Документи. – Львів, Нью-Йорк, 1997. – С. 19.

Листопад 1949

Канада. До сейму Манітоби обрані депутати-українці: Н.Бачинський (округ Етелберт), В.Луцько (округ Спрінгфілд), І.Гаврилюк, В.Кардаш (округ Північний Вінніпег).
Новий шлях (Вінніпег). – 1949. – 12 листопада.

14 жовтня 1950 (субота)

Нью-Йорк (США). Відбувся об’єднаний собор Української православної Церкви у США. Оголошено про утворення єдиної митрополії УПЦ у США. Митрополитом обрано архієпископа Іоанна, його заступником – архієпископа Мстислава. У склад ієрархії прийнято новоприбулого архієпископа Ганадія з Української автокефальної православної Церкви. Собор ухвалив статут і обрав керуючі органи Церкви.
Новий шлях (Вінніпег). – 1950. – 28 жовтня.

21 – 23 листопада 1951 (середа – четвер)

Відень (Австрія). Відбулося зібрання ради Міжнародної конфедерації християнських синдикатів, на якому до складу конфедерації було прийнято Конфедерацію українських вільних профсоюзних організацій.
Новий шлях. – 1951. – 29 грудня.

Листопад 1955

Канада. Засноване Українське технічне товариство.
Український голос. – 1956. – 28 березня.

14 жовтня 1958 (вівторок)

Тулуза (Франція). Повідомляється, що на Міжнародному конкурсі вокалістів солістам Київського театру опери і балету ім. Т.Шевченка Є.Мірошниченко та В.Тимохіну присуджені другі великі премії; А.Кікоть завоював золоту медаль конкурсу.
Известия. – 1958. – 14 октября.

Осінь 1960

Париж (Франція). На ХІ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО українська делегація представила проект резолюції “Про використання засобів інформації в цілях зміцнення миру і про засудження пропаганди війни, ворожнечі та ненависті між народами”. Співавторами цього проекту були делегації Бірми і Цейлону.
Україна на міжнародній арені. – К., 1968. – С. 20.

1962 1962

УРСР стала постійним членом Постійної палати Третейського суду.
Верстюк В.Ф., Дзюба О.М., Репринцев В.Ф. Україна від найдавніших часів до сьогодення. Хронологічний довідник. – К.,1995. – С.547.