This day in modern history of Ukraine

Select a date between 1900 and 2015

Reset

14 січня 1919 (вівторок)

На засіданні Київської єврейської громади була заслухана надзвичайна доповідь про погроми і насильства над євреями, які мали місце в Україні. Страшні факти, наведені у доповіді, зробили велике враження на присутніх. Збори одностайно ухвалили резолюцію протесту.
Нова Рада. — 1919. — 17 січня.

Рим. До УСРР виїхала делегація католицьких священиків з Ватикану з метою ознайомлення зі становищем у неврожайних місцевостях для організації допомоги голодуючим.
Громадський вісник, Львів, 1922, 20 травня.

Липень-серпень 1922

Найбільша чисельність страйків спостерігалася на підприємствах металургійної промисловості та на транспорті. Також відбулися страйки на 13 шкіряних заводах Одеси тривалістю чотири дні, на Запорізькому заводі сільськогосподарського машинобудування за участю 670 страйкарів, у Мелітополі серед працівників освіти за участю 250 страйкарів, у Харкові на заводі Мельгозе за участю 600 страйкарів тривалістю три тижні та на деяких інших підприємствах і закладах. Всі страйки були спричинені низькою заробітною платою та затримками у її виплаті. Майже повсюдно страйки ліквідовано за участю профспілок.

Яворівський і Сколєвський повіти, Східна Галичина. Повідомлялося, що в деяких селах на ґрунті голоду почала поширюватися епідемія тифу.
Діло, Львів, 1925, 14 травня.

Серпень 1925

Троїцький район Балтського округу та Северинівський райони Одеського округу. В серпні захворіло на сибірську вирізку 79 осіб і багато на сап. Поширенню захворюваності сприяла відсутність сироватки для щеплень проти сибірки.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1925, 3 вересня.

Серпень, 9 1933 (середа)

Звіт управляючого справами РНК СРСР І. Мірошникова про використання зернових культур з урожаю 1933 р. Витрачено понад 1,3 млн т, із них для нормованого постачання 390 тис. т, вільного продажу 100 тис. т, для ОДПУ 28 тис. т, для ГУЛАГу 4 тис. т, для спецпереселенців 5 тис. т, для стимулювання заготівель 77 тис. т, для експорту 55 тис. т, для різних фондів 236 тис. т
Голодомор 1932–1933 років в Україні: Документи і матеріали. – К., 2007. – С. 914–915.

Серпень, 9 1933 (середа)

Книги запису смерті Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Харківської області. Померла півторарічна дитина К. Яценко
Ні могили, ні хресного знаку: Голодомори 1932–1933 і 1946–1947 років у Чорнухинському районі Полтавщини:: Документи і матеріали. Свідчення. – Чорн

Серпень 1941

В катакомби поблизу сіл Нерубайське, Усатове, Куяльник на період оборони Одеси переселилося 38000 мешканців міста, рятуючись від бомбардувань та обстрілів.
Великая Отечественная война, 1941-1945. События. Люди. Документы: Краткий ист. справочник. – М., 1990. — С. 51.

Серпень 1941

Тривали масові розстріли єврейського населення в Житомирській області. У Коростені впродовж трьох акцій було знищено 451 мешканець міста, у Житомирі за серпень – 668 осіб.
Круглов А.И. Энциклопедия Холокоста.: Еврейская энциклопедия Украины. - К., 2000. — С. 54.

Серпень 1941

З початку війни до кінця серпня в Україні було знищено близько 95 тис. євреїв.
Сборник документов и материалов об уничтожении нацистами евреев Украины в 1941-1944 годах / Сост. А.Круглов. – К, 2002. — С. 6.

Травень друга половина – жовтень кінець 1942

Знищено 400 євреїв в Новомосковську, 200 євреїв в Синельниковому і близько 500 осіб в П’ятихатках Дніпропетровської області та 550 осіб єврейської національності в Яруні, 680 – в Янушполі та 606 – в Ружині Житомирської області.
Круглов А.И. Энциклопедия Холокоста . – К., 2000. – С.38; 57.

Серпень 1943

Окупанти спалили у серпні повністю села Карпилівка (загинуло 2 жителі) Городницького району Житомирської області; Березичі (загинуло 6 жителів) Камінь-Каширського району Волинської області; 170 дворів села Красичка Середино-Будського району Сумської області (загинуло 114 жителів).
Вінок безсмертя: Книга-меморіал. – К., 1987. – С.121, 287.

Серпень 1943

Вінок безсмертя: Книга-меморіал. – К., 1987. – С.121, 287.

9 серпня 1943 (понеділок)

Житомирська область. Окупанти спалили повністю село Червона Воля Городницького району, загинуло 15 жителів.
Вінок безсмертя: Книга-меморіал. – К., 1987. – С.119.

9 серпня 1943 (понеділок)

Вінок безсмертя: Книга-меморіал. – К., 1987. – С.119.

9 серпня 1945 (четвер)

У довідці районної комісії про встановлення злочинів, вчинених над громадянами СРСР німецько-фашистськими загарбниками в Бродівському районі Львівської області вказано, що станом на 9 серпня 1945 р. загинуло 17005 чоловік: розстріляно 16812, повішено 4, померло після катування 3, загинуло від вибухів снарядів чи бомб 186 чоловік. Заарештовано 31 чоловік.
Львівщина у Великій Вітчизняній війні (1941–1945 рр.) – Львів, 1968. – С. 185, 186.

Серпень 1986

Колективи шляхових підрозділів республіканського об’єднання “Укршляхбуд” міншляхбуду УРСР завершили спорудження автодороги Зелений Мис – Чорнобиль.
Радянська Україна. – 1968. – 28 серпня.

8-9 серпня 1986 (п’ятниця-субота)

Голова Ради міністрів СРСР М.Рижков і голова Комітету державної безпеки СРСР В.Чебриков відвідали ряд районів Київської і Гомельської областей, зону Чорнобильської АЕС. Вони побували на промисловому майданчику атомної станції, ознайомилися з ходом робіт по консервації пошкодженого реактора і по його похованню, дезактивації будинків, устаткування і території станції, підготовці до пуску першого і другого енергоблоків, які перебувають у резерві.
Радянська Україна. – 1986. – 10 серпня.

1987 р 1987

Протягом року до адміністративної відповідальності за порушення паспортного режиму притягнуто 592 особи з числа кримських татар.
Кримські татари: шлях до повернення. Збірник матеріалів та документів. Частина друга. – Київ, 2004. – С.232-233.