Цей день у новітній історії України

Цей день в історії на сайті jnsm.com.ua
Український календар на сайті calendarium.com.ua
 

Оберіть дату в діапазоні з 1900 по 2015

1922

Рим. До УСРР виїхала делегація католицьких священиків з Ватикану з метою ознайомлення зі становищем у неврожайних місцевостях для організації допомоги голодуючим.
Громадський вісник, Львів, 1922, 20 травня.

1922

Прага, ЧСР. Укладено тимчасовий договір між УСРР і ЧСР. З української сторони договір підписали М. Левицький і В. Гірка, з чеської – Я. Дворжачек. Угода юридично затвердила положення, згідно з яким повпредство УСРР в ЧСР визнавалося єдиним представництвом української держави. За договором передбачався обмін дипломатичними місіями і приймалися взаємні зобов’язання обох країн утримуватися від пропаганди, спрямованої проти уряду, державного устрою і соціально-правової системи протилежної договірної сторони.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1922, 10 червня.

14 жовтня 1922 (субота)

Харків. Оргбюро ЦК РКП(б) прийняло постанову про представника Українського Червоного Хреста в Канаді. Було ухвалено звернутися з клопотанням до ЦК КП(б)У про включення до складу місії, що направлялася до Канади, представника з України для роботи по організації допомоги голодуючим серед української еміграції.
ЦДАГО України, ф1, оп. 7, спр. 17, арк. 121

Жовтень 1924

На кордоні з Румунією почастішали випадки порушень демаркаційної лінії і збройних сутичок із радянськими прикордонниками з боку румунської сторони. Затримано групу врангелівських офіцерів, які намагалися повернутися з Болгарії до СРСР, нелегально перетинаючи румунсько-радянський кордон.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 20, спр. 1915, арк. 43.

1925

Загальні збори молдаван Могилівського округу висловили протест проти суду над татарбунарськими селянами в Румунії.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1925, 5 вересня.

16 жовтня 1939 (понеділок)

Одеса. По дорозі до Москви у місті побувала турецька делегація у складі міністра землеробства терції М.Еркмена, представників меджліса та ін. Зарубіжна делегація запрошена на Всесоюзну сільськогосподарську виставку.
Вісті ВУЦВК. – 1939. — 17 жовтня.

2 листопада 1940 (субота)

СРСР відхилив протест Англії з приводу її виключення зі складу нової Дунайської комісії.
1941 год. В 2х книгах. Составители: Л.Е.Решин, Л.А.Безыменский, В.К.Виноградов, Д.Д.Воробьев, Ю.А.Горьков, В.П.Гусаченко, Л.А.Двойных, А.В.Коротков, В.

16 жовтня 1940 (середа)

Завершено демаркацію кордонів між СРСР і Фінляндією відповідно до підписаного 29 квітня радянсько-фінського протоколу.
Мельтюхов М.И.Упущенный шанс Сталина. Советский Союз и борьба за Европу: 1939-1941 (документы, факты, суждения). — М., 2000. — С.170.

30 жовтня 1943 (субота)

Закінчилася Московська конференція міністрів закордонних справ СРСР, США та Великої Британії, яка розпочалася 19 жовтня. Були розглянуті питання про міри, які необхідні для скорочення строків війни проти нацистської Німеччини та її сателитів у Європі. Прийняті документи: “Декларація чотирьох держав з питання про загальну безпеку”, “Декларація про Італію”, “Декларація про Австрію”. Оголошена підписана головами урядів СРСР, США та Великої Британії “Декларація про відповідальність гитлерівців за здійснені звірства”. Прийняті рішення про обмін воєнною інформацією, про створення Європейської консультативної комісії, про створення Консультативної ради з питань Італії у складі представників СРСР, США, Великої Британії, Франції, а у подальшому Греції та Югославії. На прийомі, влаштованому з приводу завершення конференції, Й.Сталін заявив держсекретарю США К.Хеллу про готовність СРСР взяти участь у військових діях проти Японії після розгрому нацистської Німеччини.
Кто был кто в Великой Отечественной войне 1941 - 1945. Люди. События. Факты: Справочник / Под ред. О.А.Ржешевского. - 2-е изд., доп. - М., 2000. - С.361, 362.

Жовтень 1945

Карль Сфельді біля Мюнхена (Німеччина). Відбувся з’їзд пластунів, на якому засновано Пласт і прийнято назву “Союз Українських Пластунів”.
На громадській ниві (до 25-ліття Центрального Представництва Української Еміграції в Німеччині). / під ред. О. Зеленецького. – Мюнхен, 1972. – С.

Жовтень 1945

Варшава (Польща). Передано всім закордонним представництвам відкритого листа англійською, французькою та німецькою мовами “До цілого культурного світу від імені “представників усіх верств українського населення за лінією Керзона”. У документі міститься апеляція до глав держав, першоієрархів світових церков, міжнародного Червоного Хреста, політичних і громадських організацій з приводу брутального порушення прав автохтонного населення земель, що увійшли до складу Польщі і “стали жертвою політиканства Москви і Варшави”, а також мотивація дій УПА, що виявилася наодинці з карально-репресивним апаратом СРСР і Польщі.
Мірчук П. Українська Повстанська Армія. Документи і матеріали. – Львів, 1994. – С. 141-146.

14 жовтня 1950 (субота)

Нью-Йорк (США). Відбувся об’єднаний собор Української православної Церкви у США. Оголошено про утворення єдиної митрополії УПЦ у США. Митрополитом обрано архієпископа Іоанна, його заступником – архієпископа Мстислава. У склад ієрархії прийнято новоприбулого архієпископа Ганадія з Української автокефальної православної Церкви. Собор ухвалив статут і обрав керуючі органи Церкви.
Новий шлях (Вінніпег). – 1950. – 28 жовтня.

Жовтень 1956

Канада. Протягом місяця в різних містах країни українські організації святкували 100-річчя з дня народження І.Франка.
Український голос. – 1956. – 24, 31 жовтня.

14 жовтня 1958 (вівторок)

Тулуза (Франція). Повідомляється, що на Міжнародному конкурсі вокалістів солістам Київського театру опери і балету ім. Т.Шевченка Є.Мірошниченко та В.Тимохіну присуджені другі великі премії; А.Кікоть завоював золоту медаль конкурсу.
Известия. – 1958. – 14 октября.

Осінь 1960

Париж (Франція). На ХІ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО українська делегація представила проект резолюції “Про використання засобів інформації в цілях зміцнення миру і про засудження пропаганди війни, ворожнечі та ненависті між народами”. Співавторами цього проекту були делегації Бірми і Цейлону.
Україна на міжнародній арені. – К., 1968. – С. 20.

1962 1962

УРСР стала постійним членом Постійної палати Третейського суду.
Верстюк В.Ф., Дзюба О.М., Репринцев В.Ф. Україна від найдавніших часів до сьогодення. Хронологічний довідник. – К.,1995. – С.547.

1963

Міністерство закордонних справ УРСР отримало лист Африканського національного конгресу Південної Африки, в якому висловлювалась подяка уряду і народу України за підтримку в ООН боротьби поневолених народів Південної Африки проти колонізаторсько-расистської політики Південно-Африканської Республіки.
Українська РСР на міжнародній арені. Збірник документів і матеріалів. 1962-1970. – К.,1977. – С.412.

1963

м. Лондон (Великобританія). З ініціативи ділової управи об’єднання українців у Великобританії та товариства сприяння Українській національній раді відбулося свято на честь Т.Шевченка. А.Костюк та А.Когут ознайомили присутніх з духовним життям українського народу та величчю творчості Т.Шевченка. Відбулося декламування творів поета.
Українське слово. – Париж. – 1963. – 7 квітня.

14 жовтня 1963 (понеділок)

м. Рим. (Італія). Митрополит Йосип Сліпий виступив на італійському телебаченні з промовою, в якій розповів про значення православної церкви та її стосунки з католиками. Промовець торкнувся історичних аспектів роз’єднання християнської церкви , сучасних протиріч обох обрядів і закликав до об’єднання “Христової церкви”.
Новий шлях. – Вінніпег, Торонто. – 1963. – 19 жовтня.