Цей день у новітній історії України

Цей день в історії на сайті jnsm.com.ua
Український календар на сайті calendarium.com.ua
 

Оберіть дату в діапазоні з 1900 по 2015

Січень 1916

м. Луцьк. Мешканці міста просили окружного коменданта полковника Домбровецького про створення українських народних шкіл і гімназії та прислати вчителів-українців з Галичини.
Свобода. – 1916. – № 2, 6 січня.

Січень 1916

м. Будапешт. З нового року під редакцією д-ра Гіядора Стрипського почав виходити тижневий часопис „Ukraina” („Українські справи”), присвячений усесторонньому оглядові українсько-угорських стосунків.
Діло. – 1916. – Ч. 10. – С. 3

Січень 1916

У селах почали з’являтися любителі азартних картярських ігор. Міністерство внутрішніх справ проінструктувало волосних старшин і сільських старост в тому, що вони мають право застосувати щодо таких любителів усю надану їм за законом каральну владу, тобто штрафувати до рубля, а то й „садити у холодну” до 2-х днів.
Кіевская Земская Газета. – 1916. – № 2, 15 січня.

Січень 1916

Умань. З’явилося дуже багато скупників, які дешево купують різні речі й навіть нерухомість (особливо по шляху руху біженців). Нужда змушує людей продавати корову за 7-10 руб.; коня – за 10-15 руб.; майже новий кожушок ціною 20-25 руб. продають за 3-5 руб.; чоботи вартістю 10 руб. за 1-2 руб. і т.д.
Кіевская Земская Газета. – 1916. – № 4, 22 січня.

Січень 1918

Київ. Припинили існування театр легкої комедії “Пел-Мел” та єврейський театр.
Киевская мысль. – 1918. – 7 марта (22 февраля).

Січень 1918

Харків. Відбувся III з’їзд єврейських артистів.
Рибаков М. Хрещатик відомий і невідомий. – Київ, 2003. – С.92.

Січень 1918

Київ. При міністерстві внутрішніх справ було створено департамент ісповідань на чолі з колишнім єпископом Красноярським Никоном – після залишення сану Миколою Безсоновим.
Ульяновський В.І. Церква в Українській Державі 1917 – 1920 рр. (доба Української Центральної Ради). – К., 1997. – С.52.

Січень 1918

Секретарство внутрішніх справ УНР доручило виконувати обов’язки київського міського комісара губернському комісарові О.Саліковському. Було задоволено його прохання увільнити від обов’язків голови комісії по обороні України.
Нова рада. – 1918. – 12 січня.

Січень – лютий 1918

Відбулися вибори до Всеукраїнських Установчих зборів у 7 виборчих округах з 13. Було обрано при наявності 301 депутатського місця – 172 депутати. З поверненням Центральної Ради до Києва після придушення січневого збройного повстання у місті вона ухвалила провести вибори там, де вони не відбулися, і призначила новий термін скликання Всеукраїнських Установчих зборів на 12 травня 1918 р. Попередньо вже називалися дати і 27 грудня 1917 р., і 9 січня 1918 р., а потім 2 лютого ц.р. Але з припиненням 29 квітня 1918 р. діяльності Центральної Ради вони так і не зібралися.
Малий словник історії України. – К. – 1997. – С.417.

Раніше 21(8) січня 1918 (понеділок)

З наступом від Гомеля 1-го Мінського революційного загону, до якого приєднався червоногвардійський новозибківський загін, підрозділи Центральної Ради залишили Новгород – Сіверський.
Великая Октябрьская социалистическая революция и подеба Советской власти на Украине. Хроника важнейших историко-партийных и революционн

21 січня 1918 (понеділок)

В Києві відбулось засідання Генерального секретаріату, на якому затверджено зміни до закону від 29 вересня 1917 р. про міські прибутки і видатки, проект закону про встановлення окремої штатної посади вчителя української мови і літератури у середніх і вищих початкових школах всіх відомств, а також в учительських і духовних семінаріях та інтитуціях О.Шульгіну, генеральному секретарю міжнародних справ, доручено переробити проект відозви до населення в справі миру. Було заслухано повідомлення В.Поплавка, комісара УЦР в Одеській військовій окрузі, про окупацію Бессарабії румунськими військами. Генеральний секретаріат схвалив реквізицію Генеральним секретарством торгу і промисловості до 1 млн. пудів палива на цукрових заводах для розподілення його між залізницями.
Українська Центральна Рада. – Документи і матеріали. – У двох томах. – Т.2. – 10 грудня 1917 р. – 29 квітня 1918 р. – К., 1997. – С.97.

Раніше 21(8) січня 1918 (понеділок)

Київ. Опубліковано відозву Генерального секретаріату до народу України про мирні переговори, в якій спростовувались чутки, що мирна делегація в Брест-Литовську заважає представникам РНК РСФРР укласти мир. У ній наголошувалось, Що тільки після 7 листопада 1917 р., коли було проголошено у 3-му Універсалі Українську Народну Республіку і Центральна Рада взяла владу до своїх рук, вона змогла розпочати боротьбу за мир. Генеральному секретаріату вона доручила робити все, щоб укласти мир. Він направив делегації на Південно-Західний і Румунський фронти у справі перемир’я, делегацію на переговори у Брест-Литовськ, розіслав урядам всіх держав свою заяву про мир. І делегація УНР в Брест-Литовську твердо стоїть на позиції укладення справедливого демократичного миру.
Українська Центральна Рада. – Документи і матеріали. – У двох томах. – Т.2. – 10 грудня 1917 р. – 29 квітня 1918 р. – К., 1997. – С.97-98.

21 (8) січня 1918 (понеділок)

Головнокомандуючий українським військом Ю.Капкан подав прохання про відставку, яка була прийнята. Командування операціями українських військ тимчасово було покладено на начальника штабу Блонського.
Народня воля. – 1918. – 24(11) січня.

21 (8) січня 1918 (понеділок)

Ст.Долгінцево в Херсонському повіті залишили військові формування Центральної ради під тиском групи радянських військ, до складу якої входив червоногвардійський загін під командуванням Гладкого (до 500 чол.) і бронєплощадка з двома легкими гарматами. Радянські загони, роззброївши козачий ешелон, що пробивався на Дон, передали зброю залізничникам і гірникам Криворізького басейну, які готувались до збройного повстання.
Великая Октябрьская социалистическая революция и победа Советской власти на Украине. Хроника важнейших историко-партийных и революционн

21 (8) січня 1918 (понеділок)

В Одесі відбулась нарада членів Військово-революційного комітету (“Комітету 15”) за участю представників гарнізону, моряків і червоногвардійських дружин, на якій обговорювався план збройного повстання, призначеного в ніч на неділю (з 13 на 14 січня). Був розроблений детальний план повстання, визначені особи, відповідальні за виконання його окремих пунктів, та форми зв’язку. Загальні збори моряків військових і торговельних суден Чорноморського флоту що стояли на Одеському рейді, ухвалили резолюцію, в якій висловили готовність боротися за перемогу радянської влади в Україні. Її підписали представники лінкорів “Ростислав”, “Синоп”, крейсерів “Алмаз”, “Пам’ять Меркурія”, міноносців “Зоркий”, “Жаркий” та ін. суден.
Хроніка революційних подій в Одесі. – Одеса, 1958. – С.163 – 164.

21 (8) січня 1918 (понеділок)

До Брест-Литовська прибули представники УСРР – народний секретар військових справ В.Шахрай, голова Всеукраїнського ЦВК рад Є.Медведєв, які довели до відома німецької делегації, що діятимуть у складі загальноросійської делегації і що Центральна Рада неправомочна вести мирні переговори від імені українського народу.
Великая Октябрьская социалистическая революция и победа советской власти на Украине. – Хроника важнейших историко-партийных и революцио

21 – 22 (8 –9) січня 1918 (понеділк-вівторок)

В Києві проходило об’єднане засідання окружної Ради солдатських депутатів разом з представниками військових комітетів частин гарнізону, на якому було заслухано делегатів, посланих для переговорів з радянським командуванням загонів, що наступали на Чернігівщині. Гострі дебати розгорнулись у зв’язку з одержанням повідомлення про те, що делегація УЦР в Брест-Литовську почала сепаратні переговори про укладення миру. Генеральний секретар міжнародних справ О.Шульгін спростував це твердження і закликав до боротьби з радянськими військами. Спираючись на солдат-більшовиків, що групувались навколо представників українського полку ім.Т.Шевченка, більшовики запропонували дві резолюції з вимогою розпуска УЦР і скликання з’їзду рад. Збори 175 голосами проти 135 ухвалили резолюцію про активну боротьбу з революційними силами, але з вимогою якомога скоріше скликати з’їзд рад для вирішення питання про владу рад.
Последние новости (Киев, вечерний выпуск). – 1918. – 10 січня.

21 (8) – 24(11) січня 1918 (вівторок – п’ятниця)

Київ. На Всеукраїнському православному соборі відбувались вибори президії та комісій. Митрополиту Володимиру надали статус “почесного голови”. За місце голови Собору точилася гостра боротьба. Після таємного голосування на голову був обраний наймолодший з єпископів Пимен Балтський, вікарій Подільської єпархії. Товаришем голови обрали єпископа Уманського Димитрія. Загалом, в керівних органах Собору переважала група з українським національним спрямуванням та ідеєю автокефалії. Собор сформував шість спеціальних комісій, які очолювалися єпископами і засвідчували очікуваний основний зміст його роботи, а саме урядову комісію, що мала опрацювати положення про вище церковне управління в Україні (голова – митрополит Харківський Антоній (Храповицький), комісію з питань єпархіального управління і парафіяльного життя (голова – архієпископ Катеринославський Агапіт), камісія з проблем українізації церкви (голова – архієпископ Волинський Євлогій), учбова комісія (голова – ректор Київської духовної академії, єпископ Канівський Василій), економічна комісія, що вивчала проблеми матеріального забезпечення духовенства (голова – єпископ Чигиринський Никодим) та комісія особового складу чи мандатна (голова – єпископ Прилуцький Феодор).
Ульяновський В.І. Церква в Українській Державі 1917 – 1920 рр. (доба Української Центральної Ради). – К., 1997. – С.160 – 161.

Січень 1919

Київ. Голова Директорії В.Винниченко видав наказ губернським і повітовим комісарам про боротьбу з злочинною агітацією проти УНР та її державної незалежності.
ЦДАВО України. Ф. 3866. — Оп. 1. — Спр. 53. — Арк. 58.

Січень 1919

В Одесі французьке командування закрило російську газету “Россия”, що була вороже налаштована до військ Антанти. Водночас почав виходити український часопис “Нові шляхи” самостійницького напряму, вороже налаштований до Добровольчої армії.
Мазепа І. Україна в огні й бурі революції . — С. 71.