Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Цей день у новітній історії України

Цей день в історії на сайті jnsm.com.ua
Український календар на сайті calendarium.com.ua
 

Оберіть дату в діапазоні з 1900 по 2015

Березень 1920

Лист колишнього члена Директорії А. Макаренка до голови міжнародного Червоного Хреста Е. Фріка з подякою за санітарну допомогу населенню України. Перша санітарна колона дійшла до Вінниці за допомогою майора Ледеррея, який провів її через лінію фронту.
Наш шлях (Кам’янець-Подільський). – 1920. – 30 березня.

Березень 1920

Нова Ушиця, Подільської губернії. Надісланий Головною управою українського Червоного Хреста лікарський загін для боротьби з епідемією тифу відкрив госпіталь на 75 ліжок та амбулаторію.
Громадське слово (Київ). – 1920. – 20 травня

Березень 1920

Харків. РНК УСРР ухвалила декрет про заборону найму кормилиць. На час кормління матір з дитиною приймалася до будинку матері і дитини на утримання держави.
ЦДАВО України. – Ф. 2. – Оп. 1. – Спр. 576. – Арк. 40.

29 березня 1921 (вівторок)

ЧСР. До УСРР виїхала делегація ділових кіл чехословацької промисловості для встановлення торговельних відносин з Україною.
Коммунист, Харьков, 1921, 2 апреля.

29 березня 1921 (вівторок)

Харків. Уповноважений Наркомпраці РСФРР при РНК УСРР видав постанову про охорону праці вагітних жінок і матерів. Заборонялося проводити переміщення та відрядження вагітних робітниць, пов’язані із залишенням на місця мешкання, без їхньої згоди. Вагітних робітниць з п’ятого місяця вагітності та робітниць з немовлям також не дозволялося залучати до надурочної та нічної роботи. Посадовців, винні у порушенні цих нормативів, залучалися інспекторами праці до судової відповідальності.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1921, 29 березня.

29 березня 1921 (вівторок)

Одеса. Губернська комісія по ліквідації неписьменності разом з відділом по культурній роботі профспілок приступили до організації „тижня ліквідації неписьменності” з метою залучення неписьменних робітників і селян до шкіл, де навчали письменності.
Коммунист, Харьков, 1921, 2 апреля.

29 березня 1921 (вівторок)

Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про святкування 1-го травня. Партійним організаціям запропоновано відзначити свято виключно агітаційними заходами.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 6, спр. 13, арк. 48.

1922

Харків. Політбюро ЦК КП(б)У розглянуло питання про допомогу комуністам. Визнавалося необхідним вишукати кошти на предмет надання допомоги комуністам. Зокрема, В. Ксандрову ставилося за обов’язок внести до каси ЦК КП(б)У на квітень 4,5 млрд. крб. з коштів Української ради народного господарства, М. Владимирову з коштів Наркомзему – 2,5 млрд., Боєву з коштів Наркомвнуторгу – 1,5 млрд., М. Гуревичу з коштів Наркомздоров’я – 700 млн., Г. Гриньку з коштів Наркомосу – 500 млн., І. Коренєєву з коштів Наркомсоцзабезу – 300 млн., Туманову з коштів Наркомфіну – 1млрд., Ф. Угарову з коштів Південбюро ВЦРПС – 200 млн., М. Рудому з коштів уповноваженого Наркомшляхів – 1 млрд., В. Манцеву з коштів ВУЧК – 3 млрд, Солодубу з коштів РНК – 250 млн., В. Єрмощенку з коштів ВУЦВК – 250 млн. крб. Отримані кошти пропонувалося розподілити наступним чином: асигнувати Миколаївській губернії – 13, Одеській – 7, Запорізькій – 10, Донецькій – 15, Катеринославській – 12, Київській – 6, Кременчуцькій – 5, Полтавській 4, , Волинській – 2Харківській – 12, Чернігівській – 2, Подільській – 2 та 10– ЦК КП(б)У.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 6, спр. 29, арк. 61.

25- 29 липня 1922 (вівторок - субота)

Харків. Відбулася Всеукраїнська нарада з охорони материнства і дитинства. Порядок денний: про місцеві фонди і охорону материнства і дитинства; про державну організацію Охматдиту; про участь Охматдиту у боротьбі з голодом; про протиепідемічну кампанію у дитячих закладах; про приватні товариства і організації у справі допомоги охорони материнства і дитинства..
Вестник охраны материнства и детства, 1922, № 2-3, С. 25

29 березня 1922 (середа)

Харків. РНК УСРР прийняла постанову про утворення Акціонерного товариства розповсюдження літератури в Україні “Село-книга” з метою врахування попиту сільського книжного ринку, винаходження способів його задоволення й планомірного розподілу книжок у сільській місцевості.
ЗУ України, 1922, № 14, Ст. 246.

29 березня 1922 (середа)

Харків. РНК УСРР прийняла постанову “Про план державного постачання”. Скорочено норми державного постачання всіх груп споживачів, залишених на держпостачанні, окрім армії, флоту і кам’яновугільної промисловості, в середньому на 30
ЗУ України, 1922, № 14, Ст. 242.

29 березня 1923 (четвер)

Харків. Відкрився перший у СРСР з’їзд працівників робітничої медицини. Порядок денний: доповіді наркома охорони здоров’я М. Гуревича та представника Південбюро ВЦРПС Должанського, доповіді з місць.
Пролетарская правда, Киев, 1923, 29 марта.

Березень 1924

Подільська губернія. За даними губкому КП(б)У, в районах, прикордонних з Румунією і Польщею, спостерігалася масова нелегальна еміграція за кордон. Тільки з Кам’янця виїхало близько 200 осіб. Біженці – селяни, неспроможні виконати сільськогосподарський податок, та безробітні.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 20, спр. 1940, арк. 42.

29 березня 1924 (субота)

Харків. У закритому листі ЦК КП(б)У № 3 повідомлялося, що в селі Безлюдівка представники місцевої влади примушували селян купувати портрети В. Леніна по 5 тис. руб. і встановлювати їх замість ікон.
ЦДАГО України, ф.1. оп. 20, спр. 1799, арк.57.

Січень – липень 1925

На території округів колишньої Подільської губернії почастішали випадки антисемітських дій селян і утиску прав єврейського населення з боку представників місцевої влади. В містечку Миколаївці Проскурівського округу порушення прав єврейського населення набули систематичного характеру. В Могилівському окрузі спостерігалися неодноразові випадки крадіжки місцевими селянами врожаю з ланів єврейських колгоспів. У Вахновському районі Вінницького округу на будівництві Турбовського каолінового заводу будівельники євреї, надіслані профспілкою, були вигнані з роботи сезонними робітниками з с. Боровське Бабчинецького району Могилівського округу. У відповідь на антисемітизм спостерігалося посилення сіоністського руху.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 20, спр. 2117, арк. 38.

1925

Правління тресту “Південсталь” асигнувало 500 тис. крб. на будівництво 500 житлових будинків на руднику “Юний комунар” (Донбас).
Правда, Москва, 1925, 23 июля.

14 січня 1925 (середа)

Харків. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило рішення про зняття М. Гуревича і Баранова з роботи в Наркомздоров’я. На посаду тимчасово виконуючого обов’язки наркома затверджено Єфімова, а членом колегії наркомату Дейча, відмінивши його поїздку за кордон.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 6, спр. 58, арк. 6 зв.

14 лютого 1925 (субота)

Харків. Наркомздоров’я УСРР прийняв постанову про аборти, яка визначила порядок здійснення цих операцій у медичних закладах для різних категорій вагітних жінок. Комісії лікарів і представниць жінвідділів мали розподіляти ліжка в лікарнях для жінок, які бажали перервати вагітність, таким чином: у першу чергу надавати їх безробітним самотнім жінкам, що отримували допомогу бірж праці; в другу чергу – самотнім робітницям, які мали одну дитину; потім – одруженим робітницям, що мали багато дітей; після них – дружинам робітників; а потім усім іншим жінкам.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1925, 14 лютого.