Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

3 квітня 1922 (понеділок)

Харків. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про бюджет Наркомосу. Зважаючи на те, що кошторис Наркомосу визначався таким, що не відповідав державним можливостям, Наркомфіну УСРР пропонувалося переглянути засади, на основі яких було розроблено такий кошторис, залишаючи на центральному державному постачанні академії, науково-дослідні кафедри, інститути, робітфаки, технікуми, школи фабзавучу, будинки підлітків, партійні радянські школи, центральні публічні бібліотеки, центральні музеї, приватні дитячі будинки, заклади для дефективних дітей, дослідно-показові освітні заклади. В той же час визнавалося доцільним повністю перевести на утримання за рахунок місцевих коштів трудові школи соціального виховання (соцвиху) в місті та на селі (дитячі садки, площадки, всі шкільно-освітні заклади, профшколи, короткотермінові курси), щоправда залишаючи за колегією Наркомосу право приймати на державне забезпечення окремі заклади соцвиху, профосу, політосвіти, раніше переведені на місцеві кошти, виключно за санкцією РНК УСРР в кожному окремому випадку. Приймаючи таке становище до уваги, пропонувалося поставити перед ЦК РКП(б) питання про відповідні зміни в декреті ВЦВК про державне та місцеве фінансування. До з’ясування цього питання Уповноваженому Наркомфіну РСФРР при РНК УСРР рекомендувалося дотримуватися кошторису Наркомосу в межах затверджених штатів і передбачених законодавством правил про розмежування закладів за ознакою центрального чи місцевого фінансування, зважаючи на вказане застереження.
ЦДАГО України, ф. 1, оп. 6, спр. 29, арк.62 зв.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1922: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 335 с. ISBN 966-02-3607-7