Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Березень, 31 1933 (п’ятниця)

Постанова ЦК КП(б)У про підготовку до весняної сівби та організацію продовольчої допомоги населенню Київської області. Запропоновано використовувати корів на час посівної, «оздоровити виснажених коней», призначити контролерів на сівалки, унеможливити «валандання колгоспників без дозволу правління по базарах і випадки масових невиходів на роботу», які становлять 30–50 % працездатних осіб, заборонити повністю харчування працездатних колгоспників та одноосібників за рахунок допомоги, розділити хворих і тих, що видужують, з метою їх відправки на роботу, вишукувати внутрішні продовольчі резерви
Голод 1932–1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. – К., 1990. – С. 473–474.

Опубліковано у виданні: Марочко В. Голодомор 1932-1933 років в Україні: Хроніка / В. Марочко, О. Мовчан. - К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. - 294 с.