Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Липень, 2 1932 (субота)

Москва. Лист члена політбюро, секретаря ВКП(б) Л. Кагановича до першого секретаря ЦК ВКП(б) Й. Сталіна. Повідомляв про роботу над проектом постанови про хлібозаготівлі та збиральну кампанію згідно з настановами генерального секретаря «спрямувати головний удар проти українських демобілізаторів». Також повідомлялося, що на наступному засіданні політбюро ЦК ВКП(б) 3 липня розглядатиметься питання про поїздку Кагановича та Молотова в Україну, а також про вагання Молотова щодо доцільності його особистої поїздки. Зазначено, що на Всеукраїнській конференції КП(б)У обговорено питання «про відрив керівництва від сільського господарства та нерівномірність розподілу хлiбозаготівель завдяки незнанню районів, що призвело до сумних наслідків»
Сталин и Каганович. Переписка. 1931–1936 гг. – М., 2001. – С. 210–211.

Опубліковано у виданні: Марочко В. Голодомор 1932-1933 років в Україні: Хроніка / В. Марочко, О. Мовчан. - К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. - 294 с.