Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

8-9 грудня 1989 (п’ятниця – субота)

Київ. Установчий з’їзд Української студентської спілки (УСС) відбувся в університеті імені Т.Шевченка, на якому були присутні 163 студенти з 62 вищих навчальних закладів України: Києва, Львова, Івано-Франківська, Чернігова, Полтави, Харкова, Донецька, Одеси, Дніпропетровська, Дніпродзержинська та ін. Мета УСС – боротьба за права студентів: забезпечення всіх стипендією на рівні прожиткового мінімуму; всіх, хто має потребу, гуртожитками; екстериторіальність та автономія навчальних закладів; прийняття демократичних статутів вузів; добровільність військової і медичної підготовки; забезпечення прав студентів брати участь у вирішенні всіх важливих питань навчального процесу; ліквідація державної монополії на освіту. УСС виступила також за ліквідацію марксистсько-ленінської ідеології при вивченні суспільних наук, забезпечення прав українцям та представникам інших національних меншин України одержувати освіту рідною мовою, введення курсів історії України, історії української філософії, політичних вчень в Україні, свободу діяльності релігійних громад у вузах та ін. На початку жовтня у лавах УСС налічувалось близько двох тисяч членів.
Національні процеси в Україні. Історія і сучасність. Документи і матеріали. Довідник. Ч. 2 – К., 1997. – С.550.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1986 - 1990: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2006. - 408 с. - ISBN 966-02-3607-7