Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

23 травня 1948 (неділя)

“Радянська Україна” опублікувала постанову ЦК КП(б)У “Про стан і заходи поліпшення музичного мистецтва на Україні у зв’язку з рішенням ЦК ВКП(б) “Про оперу “Велика дружба” В.Мураделі”. Відмічено, що стан музичної творчості в Україні “цілком і повністю” підтвердив наявність і боротьбу двох напрямів у музиці (відповідно до тези А.Жданова) – прогресивного радянського з формалістичним. Зазначено, що представники формалістичного напряму в Україні порвали з традиціями музичної спадщини, і, в першу чергу, російської класичної музики. До цього “антинародного” напряму зараховані твори композитора Б.Лятошинського і його наслідувачів (Г.Таранова, І.Белзи, М.Тіца, М.Гозенпуда та інших). Проникнутою впливом “буржуазної, націоналістичної ідеології” визнана творчість композитора М.Вериківського. “Великі хиби і перекручення” відмічено у творчості композиторів Львова (М.Колесси, Р.Сімовича). Наголошено, що музикознавці Інституту мистецтвознавства, фольклору і етнографії Академії наук УРСР, а також Київської, Харківської, Одеської і Львівської консерваторій не створили наукових праць з питань російської й української класичної музики і проблем радянської естетики, на основі критики не зуміли “викрити чужі принципам соціалістичного реалізму погляди і лжетеорії у музиці”. ЦК КП(б)У вважав, що “помилки і перекручення” в музичній творчості України стали результатом “неправильної лінії” в розвитку музичного мистецтва комітету у справах мистецтв УРСР і колишнього правління Спілки радянських композиторів України.
Радянська Україна. – 1948. – 23 травня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1946-1960: Довід. вид . Ч. 1. 1946-1953. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. – 3-287c. ISBN 966-02-3607-7