Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Травень 1948

Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову “Про роботу споживчої кооперації Української РСР”. Відмічено, що Укоопспілка та її місцеві органи погано справлялися з організацією торгівлі, особливо на селі; в недостатніх розмірах проводили закупівлі сільськогосподарських продуктів для потреб кооперативної торгівлі; не виявляли належного дбання щодо забезпечення сільського населення товарами виробничого і побутового призначення. Повільно відроджувалася мережа районних магазинів і сільмагів (на 1 січня 1948 р. відновлено лише 53% їх довоєнної кількості); оптові бази споживчих спілок недостатньо просували товари в роздрібну мережу, часто механічно надсилали товари, не враховуючи попиту, не поліпшували асортимент і якість товарів. Серйозною хибою в роботі споживчої кооперації визнано наявність розтрат і крадіжок; значних розмірів досягла плинність кадрів (у 1947 р. змінюваність керівних працівників обласних споживспілок становила 34%, оперативних працівників – 38%, керівних працівників райспоживспілок – 54%, голів сільських споживчих товариств – 46%). Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У накреслили ряд завдань з поліпшення торгівлі на селі, з посилення закупівель сільськогосподарських продуктів, із зміцнення фінансового господарства споживчої кооперації та посилення її організаційної роботи.
Радянська Україна. – 1948. – 9 травня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1946-1960: Довід. вид . Ч. 1. 1946-1953. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. – 3-287c. ISBN 966-02-3607-7