Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Травень 1948

Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову “Про заходи до поліпшення позашкільної роботи з дітьми в містах Української РСР в літній період 1948 року”. Міністерство освіти УРСР, виконавчі комітети, обкоми КП(б)У і ЦК ЛКСМУ зобов’язано організувати й спрямувати позашкільну роботу в дусі радянського патріотизму; добитися, щоб вона відповідала віковим особливостям дітей; розширити мережу ігрових і спортивних майданчиків у парках, подвір’ях шкіл і великих житлових будинків; широко розгорнути роботу школярів з вивчення рідного краю; скерувати роботу клубів піонерів, дитячих станцій на масове охоплення дітей своїми заходами. При палацах культури профспілок створити сектори з роботи серед дітей; добровільним спортивним товариством профспілок організувати дитячі спортивні секції. Забезпечити організоване платне обслуговування дітей спеціальними сеансами в кінотеатрах; поліпшити роботу дитячих бібліотек, проводити ранки голосного читання, обговорювання літературних творів; організувати літні радіопередачі для школярів.
Радянська Україна. – 1948. – 8 травня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1946-1960: Довід. вид . Ч. 1. 1946-1953. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. – 3-287c. ISBN 966-02-3607-7