Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

1 квітня 1947 (вівторок)

Польща. Священики Української католицької церкви отець В.Гриник і отець Денько відвідали Апостольського делегата для греко-католиків у Польщі кардинала Гльонда й проінформували його про стан УКЦ у країні та пред’явили ряд вимог, які мали започаткувати нормальну діяльність УКЦ на землях, що відійшли до Польщі. Кардинал Гльонд призначив отця В.Гриника генеральним вікарієм греко-католиків у Перемишльській єпархії.
Мартирологія українських церков. Том ІІ. Українська католицька церква. Документи, матеріали, християнський самвидав України. – Торонто, Ба

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Роки 1946-1960: Довід. вид . Ч. 1. 1946-1953. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. – 3-287c. ISBN 966-02-3607-7