Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

18 вересня 1939 (понеділок)

УРСР. У містах і селищах республіки організовано багатолюдні зібрання на підтримку рішення РНК СРСР про введення Червоної армії до Польщі. У Києві, Харкові, Одесі, Миколаєві, Запоріжжі пройшли мітинги, збори, учасники яких приймали “одноголосні схвальні резолюції”. У Києві в приміщенні АН УРСР відбулися збори: президент АН УРСР академік О.Богомолець запевнив, що “багатомільйонний український народ з ентузіазмом зустрів рішення уряду СРСР”, директор Інститут історії АН УРСР С.Білоусов заявив: “Вітаємо дії нашого уряду, які є волею всього великого народу країни соціалізму”.
Вісті ВУЦВК. – 1939. — 18 вересня.

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1939: Довід. вид . - К.: Ін-т історії України НАН України, 2007. - 227 с. - ISBN 966-02-3607-7