Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

Серпень 1928

Москва, м. ОДПУ зареєстровано в Україні 21 випадок терористичних актів, 25 випадків поширення антирадянських листівок, у тому числі 10 – “петлюрівського характеру”: у с.Сальниці Уланівського району Бердичівської округи виявлено листівку “До ЦВК. Мародерам-більшовикам. Нота і ультиматум від громадян землеробів України”. “Геть в ... матері радянську ненаситність, експлуататори, спекулянти, анархісти, мародери, – зазначалося в ній. – Ми собі постановили гетьмана Левицького, а вас не бажаємо неньки 65 мільйонів України; ми в себе будемо хазяювати як Польща хазяює сама. Нехай живе Америка, Англія, Франція, Іспанія, Італія, Японія, Польща, Румунія... Хай живе мирова Антанта!”
«Совершенно секретно»: Лубянка – Сталину о положении в стране (1922-1934 гг.). Редакционный совет: А.Н.Сахаров, Г.Н.Севастьянов, В.С.Христофоров, В

Опубліковано у виданні: Україна: Хроніка ХХ століття. Рік 1928-1929: Довід. вид / Упоряд. Л.В. Гриневич, В.І. Прилуцький. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2007. - 216 с. - ISBN 966-02-3958-0