Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

5-9 грудня 1924 (п’ятниця – неділя)

Харків. Відбувся ІІ Всеукраїнський з’їзд профспілки будівельних робітників. Порядок денний: звіт ЦК спілки; про міжнародний політичний стан; доповідь Української ради народного господарства; звіт уповноваженого ЦК спілки в Україні; співдоповідь ревізійної комісії; доповіді Укрсілікаттресту, Українського борошномельного тресту (Укрмуту) та Всеукраїнської державної будівельної контори (Укрдержбуду); про культурну роботу спілки; про організаційні питання; про тарифно-економічну роботу; про норми виробітку та охорону праці; про роботу на селі.
Вісті ВУЦВК, Харків, 1924, 5, 6, 9, 10 грудня.

Опубліковано у виданні: УКРАЇНА: ХРОНІКА ХХ СТОЛІТТЯ. Роки 1923–1924. Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, Київ – 2009. – 255 с. ISBN 978-966-02-5123-6