Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

2-4 лютого ( 20-22 січня) 1918 (субота)

Замість запланованого на 28(15) січня Всеукраїнського селянського з’їзду, який не відбувся через неповну явку делегатів (78 замість 300), в Харкові відбулася 1-ша Всеукраїнська конференція рад селянських депутатів. В її роботі взяли участь посланці Харківської, Катеринославської, Полтавської, Херсонської та Чернігівської губерній. Більшовиків та співчуваючих їм представляли 44 делегати. До порядку денного увійшли питання: про владу, Українські Установчі збори, землю, доповіді з місць, доповіді народних секретарів, обрання ЦВК рад України. З доповіддю про владу і Установчі збори виступила Є.Бош. У доповідях з місць підкреслювалася гостра боротьба на селі, засуджувалася політика Центральної Ради і висловлювалася підтримка радянської влади. З питань про владу і землю делегати підтримали декрети, прийняті ІІ-м Всеросійським з’їздом рад. В основу резолюції про взаємини України і Росії була покладена “Декларація прав трудящого та експлуатованого народу”, підкреслювалося входження УСРР до складу РСФРР на основі інтернаціональної єдності. Конференція обрала 20 представників від селян до ЦВК рад України. Делегати висловилися за скликання найближчим часом Д-го Всеукраїнського з’їзду рад робітничих, солдатських і селянських депутатів.
Великая Октябрьская социалистическая революция и победа советской власти на Украине. Хроника важнейших историко-партийных и революционн

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)