Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

3 лютого (21 січня) 1918 (неділя)

На ранок українські частини очистили увесь Поділ. Але повсталі продовжували боротьбу в окремих пунктах Шулявки, Деміївки, Залізничного району. Тепер українські частини зосередили вогонь по пасажирському вокзалу. Вони захопили будинок Політехнічного Інституту на Шулявці, але червоногвардійці прорвались на з’єднання з залізничниками. Опівдні Військово-революційний комітет, не маючи відомостей про становище на фронті і місцезнаходження революційних військ, ухвалив припинити боротьбу і направив делегацію з повідомленням про це в міське самоуправління. Страйковий комітет о 3 годині дня оголосив про припинення у місті загального політичного страйку. Проте боротьба не припинялась до глибокої ночі у багатьох місцях Шулявки та привокзальному районі. Тільки надвечір війська Центральної Ради посилені частинами, перекинутими з Печерська, відкривши шалений артилерійський вогонь, примусили червоногвардійців відступити до пасажирського вокзалу і Головних залізничних майстерень.
Последние новости (Київ, ранішній екстренний випуск). – 1918. – 22 січня Нова рада. – 1918. – 24 січня Народня воля. – 1918. - 5 лютого (23 січня) Велик

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)