Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

3 квітня (21 березня) 1918 (середа)

Надруковано виданий у Вінниці австрійським комендантом у зв’язку з заворушеннями серед населення наказ про заборону мати без дозволу зброю, влаштовувати масові збрання. Запроваджувався комендантський час з 9-ї години вечора. За псування телеграфних і телефонних дротів винні карались смертною карою на місці. Пропонувалося доносити на тих, хто вороже ставився до австро-угорського війська. За грабунки, знищення та псування складів, майна, порушення спокою і порядку загрожувала смертна кара за законом воєнного часу.
Народня воля. – 1918. – 3 квітня (21 березня).

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)