Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

13-14 квітня (31 березня – 1 квітня) Субота – 1918 (неділя)

Відбулось засідання ЦК Селянської спілки. Розглядалось питання про заснування, крім “Народньої волі”, нової популярної газети. Ухвалили надати субсидії провінційним газетам житомирській “Молот” та уманській “Союз”; видати популярні брошури: “Чого ми стали самостійниками”, “Чого прийшли німці” і “Організація нашої армії”. Були обрані представники в Головний земельний комітет та в Раду організації громадських робіт. На другий день, 14 квітня, обговорювалась справа організації селянства. У винесеній постанові говорилось, що спілка має об’єднувати трудове селянство, йти до соціалізації землі і проводити ідею української державності. Біля 70 інструкторів спілки відновили вже свою роботу, але пропонувалося значно збільшити їх кількість. Вирішено було приділити увагу заснуванню нових газет у провінції.
Народня воля. – 1918. – 16(3) квітня.

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)