Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

4 травня (21 квітня) 1918 (субота)

Направлена телеграма РНК РСФРР і російської мирної делегації головнокомандуючому радянськими військами на Україні з повідомленням про підписання договору з німецько-українськими представниками про припинення військових дій і встановлення нейтральної зони між Україною та РСФРР. Зазначалося, що 4 травня (21 квітня) ц.р. на Курському фронті, у Кореневі укладено договір про перемир’я. Встановлювалася нейтральна зона завширшки в 10 км, яку заборонялося переходити з обох боків будь-яким патрулям. Там заборонялися також будь-які реквізиції продовольства. Обидві сторони оголошувалися відповідальними за перехід нейтральної зони приватними особами. Через складності зв’язку з російськими частинами, договір повністю набував силу з 4-ї години дня 5 травня (22 квітня) 1918 р. Усім учасникам переговорів договір було зачитано рідною мовою. Телеграма містила також наказ укласти подібні договори на інших фронтах, про що повідомити РНК у Москві та російську мирну делегацію у Курську. Підписали телеграму голова РНК РСФРР В.Ленін та голова мирної делегації Й.Сталін.
Гражданская война на Украине 1918-1920 гг. – Сборник документов и материалов. – В трех томах, четырех книгах. – Т.1, кн.1. – С.136-137.

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)