Народність, така велика, така багата змістом та життєвими силами, не знищеними століттями насильницького гноблення, не може бути доведена до небуття гнітом і заборонами.

Усі ці утиски можуть лише затримати її розвиток, але не більше, і, кінець кінцем, вона не може не взяти свого.

Факти останнього часу утверджують у непорушному переконанні, що широкий і всебічний розвиток української народності — лише питання часу, мабуть — дуже недалекого часу.

(Михайло Грушевський, Нариси історії українського народу, 1904/2013)

ІСТОРИКИ І ВІЙНА

4 липня (21 червня) 1918 (четвер)

На засіданні Ради міністрів Української Держави було оголошено лист гетьмана П.Скоропадського на ім’я голови уряду, в якому він висловив свою подяку членам Ради міністрів за роботу, завдяки якій були створені правові, економічні і фінансові засади для творення Української Держави, і звернув увагу на необхідність вирішення інших першорядних питань. Рада міністрів розглянула лист головнокомандуючого німецько-австрійськими військами Г.Ейхгорна, у якому він зазначав, що уряд затримується з заходами, які повинні забезпечити своєчасний збір врожаю. Рада міністрів зобов’язала Голову уряду повідомити Г.Ейхгорна, що такі заходи вже розроблені і невдовзі будуть передані в Раду міністрів. З поправками був схвалений законопроект міністра землеробства про організацію губернських і повітових земельних комісій, відновлення положення про землевпорядкування і деяких постанов щодо селянських землеволодінь та землекористування. Прийняли також законопроекти про тимчасові заходи проти дезорганізації сільського господарства та про запровадження земельно-ліквідаційних комісій. Рада міністрів підтримала законопроект про порядок забезпечення розмінних марок, додаткові асигнування на допомоги офіцерам, військовим чиновникам та священикам після демобілізації.
ЦДАВО України. – Ф.1064. – Оп.1. – Спр. 6. – Арк. 83-83 зв., 84-84 зв., 85-85 зв., 86-86 зв.

Опубліковано у виданні: Україна: хроніка ХХ століття. Рік 1918: Довід. вид. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2005. - 402 с. - ISBN 966-02-3607-7(серія)